Goditen dy raste kultvimi kanabisi në Krujë, 8 në pranga, 3 në kërkim

19/09/2019 - 12:45

Goditen dy raste kultivimi të lëndëve narkotike në Krujë, janë arrestuar në flagrancë 8 shtetas dhe janë shpallur në kërkim 3 të tjerë, si dhe është proceduar kryeplaku i fshatit Gramëz.

Efektivet e Komisariatit të Policisë Krujë, në bashkëpunim me Stacionin e Policisë Fushë - Krujë dhe Prokurorinë e Rrethit kanë finalizuar me sukses dy operacione policore kundër kultivimit të bimëve narkotike, të koduar "Arrameras 3" dhe "Gramëz 2".

Janë sekuestruar bimë dhe boçe Cannabis Sativa, si dhe municion luftarak.

Në bazë të informacioneve të marra në rrugë operative nga Strukturat Policore ditën e djeshme, në kuadër të operacionit "Arrameras 2" janë arrestuar në flagrancë për veprat penale "Kultivimi i bimëve narkotike" e kyer në bashkëpunim dhe "Mbajtja pa leje e armëve shpërthyese dhe municionit", shtetasit:

E. S., 32 vjeç, banues në Arramerras, Fushë - Krujë;

Y. S., 27 vjeç, banues në Arrameras, Fushë - Krujë; 

Si edhe është shpallur në kërkim shtetasi A. S., 50 vjeç, banues në Arrameras, Fushë - Krujë.

Gjatë kontrollit të ushtruar në banesat e shtetasve të mësipërm u konstatua se në në bashkëpunim me njëri-tjetrin kanë kultivuar bimë narkotike Canabis Sativa, ku u gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provave materiale:

 • 200 bimë Cannabis Sativa në banesat e shtetasve E. S., Y.S. dhe A.S.

•  një krehër automatiku model 56 dhe 50 fishekë model 7.62 mm, në banesën e shtetasit A. S.

Në vijim është finalizuar edhe operacioni i koduar "Gramza 2". Janë arrestuar për veprat penale "Kultivimi i bimëve narkotike", "Prodhimi dhe shitja e lëndëve narkotike" në bashkëpunim dhe “Mbajtja pa leje e armëve, armëve shpërthyese dhe municionit", shtetasit:

A. C., 26 vjeç, banues në Gramëz, Fushë - Krujë;

R. C., 34 vjeç, banues në Gramëz, Fushë - Krujë;

Gj. C., 46 vjeç, banues në Gramëz, Fushë - Krujë;

G. S., 32 vjeç, banues në Gramëz, Fushë - Krujë;

Gj. S., 32 vjeç, banues në Gramëz, Fushë - Krujë;

L. S., 50 vjeç, banues në Gramëz, Fushë - Krujë.

Gjithashtu janë shpallur në kërkim dhe po punohet për kapjen e shtetasve Sh. S., 40 vjeç dhe K. S., 46 vjeç, banues në Gramëz , Fushë - Krujë.

Gjatë kontrollit të ushtruar në banesat e shtetasve të mësipërm janë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provave materiale:

•150 bimë të dyshuara të llojit Cannabis Sativa;

• 9 kg boçe Cannabis Sativa  

• 1 fishek model 56, kalibër 7.62 mm 

Ndërkohë, është proceduar në gjendje të lire, për veprën penale "Shpërdorimi i detyrës" shtetasi Gj. L.,  53 vjeç, banues në Gramëz, Fushë - Krujë, kryeplaku i fshatit Gramëz.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Krujë për veprime të mëtejshme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ambasada e SHBA iu vjen në ndihmë qytetarëve shqiptarë që duan të aplikojnë për lotarinë amerikane me këshilla herë pas here.

Sipas Meteoalb, Shqipëria do të karakterizohet nga kthjellime dhe vranësira kalimtare.

Fëmijet e Qendrës së Shërbimeve Komunitare me aftësi ndryshe të shoqëruar nga prindërit e tyre vizituan një ditë më parë mjediset e Porti

Në aeroportin e Rinasit janë kthyer vullnetarisht 120 shtetas shqiptarë, azilkërkues në Francë, të cilët me këtë veprim kanë shmangur pen

Peter Zingraf, Ambasadori i Republikës Federale Gjermane në Tiranë, gjatë një interviste për Agjencinë Telegrafike Shqiptare u shpreh se

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj nga Kakavija deklaroi se misioni i FRONTEX në Shqipëri ka vijuar punën.

Moderatorja Ola Bruko është larguar nga drejtimi i emisionit "Shqiptarët për Shqiptarët" në News 24. 

Pas publikimit nga “Le Iene” të rastit të fëmijës shqiptar Alvin Berisha, që prej 5 vitesh gjendet në një kamp të burgosurish, në Siri ka

Për këtë të shtunë, MeteoAlb parashikon se mot kryesisht i kthjellët dhe vranësira të lehta do të mbizotërojnë gjatë pjesës së parë të di

Moshapja e bisedimeve më Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut ka sjellë edhe reagimin e Departamentit Amerikan të Shtetit.