Greqia u godit nga cikloni, Drejtoria Detare: Bregu shqiptar nuk është prekur deri në këto çaste

18/09/2020 - 13:22

Pas ciklonit që goditi mëngjesin e sotëm brigjet e Greqisë duke shkaktuar dëme në ishujt e Kefalonisë dhe Zakynthos vjen një reagim nga Drejtoria e Përgjithshme Detare.

DPD njofton se bregu shqiptar nuk është prekur deri në këto çaste ndërsa bën me dije se 6-8 orët e ardhshme janë të rëndësishme ndaj ka kërkuar informacion të detajuar në çdo moment nga autoritetet në portet e Sarandës, Himarës dhe Vlorës.

POSTIMI I PLOTË

Njoftim per situaten detare !

Ishujt Greke te Jonit Zakynthos,Ithaca dhe Kefalonia jane goditur nga cikloni me forcen e nje uragani dhe ka lënë shumë dëme ne varka, mole, dhe permbytje rrugësh.

Bregu Shqiptar nuk eshtë prekur deri ne keto çaste dhe Drejtoria e Pergjithshme Detare po monitoron dhe eshtë ne kontakt me autoritetet Greke dhe kapitenerinë e Korfuzit për situatën dhe po merr indormacione për forcën dhe levizjen e ciklonit.

Drejoria e Pergjithshme Detare ben me dije se 6-8 orët e ardhshme janë të rendesishme dhe ka kerkuar nga Kapitenerite e Porteve dhe Autoritetet Portuale të Sarandes,Himares dhe Vlores që të japin informacion te detajuar çdo momente, dhe të monitorojnë mjetet lundruese qe do kërkojnë te dalin ne det.

Me poshtë jane fotot e demeve te shkaktuara nga cikloni ne ishujt greke te jonit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Flamuri turk me gjysmëhënë është shfaqur në godinën e Universitetit Politeknik të Tiranës.

Pas vdekjes së kompozitorit të njohur Avni Mula ka reaguar edhe lideri i opozitës, Lulzim Basha.

Pak pas vdekjes së kompozitorit të njohur Avni Mula, ka ardhur reagimi i kryeministrit Edi Rama.

Pedagogu Arlind Qori ka lajmëruar se është infektuar me Covid-19 dhe është shëruar.

Pesë punonjës të Shërbimit të Hemodializës në Qendrën Spitalore “Nënë Tereza” kanë rezultuar pozitiv me COVID-19.

Rektorja e Universitetit "Aleksandër Moisiu", Kseanela Sotirofski ka zhvilluar sot një takim me drejtorin e Dhomës së Tregtisë dhe Indust

Ministria e Shëndetësisë ka informuar lidhur me situatën epidemiologjike në 24 orët e fundit të COVID19 në Shqipëri.

Zv/ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli ka njoftuar se Komiteti Teknik i Ekspertëve ka propozuar masa shtesë për frenimin e përhapjes

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko preket nga koronavirusi.

Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020.