Gruaja në Durrës dhunohet nga bashkëshorti dhe vjehrra

06/04/2020 - 16:42

Nuk ka të ndalur dhuna në familjet durrsake. Një grua nënë e dy fëmijëve të mitur është dhunuar nga bashkëshorti dhe vjehrra e saj.

Ngjarja ka ndodhur në lagjen nr.13 tek Ura e Dajlanit, ndërsa ka qenë babai i nuses që ka lajmëruar Policinë e Durrësit.

Të ngujuar brenda prej gati një muaj duket se dhuna ndaj grave “të shtypura” nga burrat është ritur. Burimet policore kanë bërë me dije se gruaja e dhunuar është dërguar për ekzamimin në spitalin e Durrësit ndërsa në ambientet e policisë u shoqërua edhe bashkëshorti edhe nëna e tij.

Burimet thanë se gruaja e dhunuar ka marrë në telefon babain e saj ta nxjerrë nga shtëpia ku dhunohej prej burrit alkoolist dhe të papaunë.

Mësohet se vjehra e gruas së dhunuar ndikonte tek i biri me të gjitha mënyrat saj për ushtrimin e dhunës sistematike.

Policia bëri me dije se si pasojë e qëndrimit brenda në shtëpi e në të njëtën çati është edhe e pamundur  në kohë pandemie, që urdhri i mbrojtjes së gruas të zbatohet nga burrat.

Ndaj bashkëshortit dhunues ka nisur procedimi me akuzën “dhunë në familje”, ndërsa bashkëshortes do t’i plotësohet urdhri i menjëhershëm i mbrojtjes.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në një ceremoni të veçantë, të zhvilluar në bazën ajrore të Farkës, ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka dhe ambasadorja e Shteteve të Bash

Sipas MeteoAlb, vendi ynë në pjesën e parë të ditës mbetet me alternime kthjellimesh dhe vranësirash kalimtare, të cilat gjenerojnë reshj

Edhe pse situata e Covid-19 në Shqipëri paraqitet e qëndrueshme, gjatë një interviste ne emisionin “Opinion”, Ministrja e Shëndetësisë Og

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim, ka reaguar pas përfundimit të mbledhjes 4-orëshe të Këshillit Politi

Durrësi e ka humbur vendin e dytë pas kryeqytetit përsa i përket rëndësisë që qyteti bregdetar ka në rritjen ekonomike në shkallë vendi.

Pas nismës nga qeveria në lidhje me përgjimet nga policia pa autorizimin e prokurorit, ka reaguar Komitetit Shqiptar i Helsinkit

"Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit" stacionin e radhës për firmosjen e peticionit e ka pasur në Lushnje.

Mjeku Pëllumb Pipero, i cili i bë shumë popullor gjatë pandemisë nga koronavirusi, me këshillat që jepte për qytetarët është shpallur “Qy