Gurë e gaz lotsjellës, tensione tek Astiri, disa të lënduar e shoqëruar (FOTO)

12/11/2019 - 09:06

Tensione mes banorëve të Astirit dhe Policisë. Në një kohë kur sot IKMT ka nisur aksionin për shembjen e disa objekteve në këtë zonë, që preken nga ndërtimi i Unazës së Re, banorët kanë kundërshtuar.

Këta të fundit kanë bërë rezistencë, duke i goditur me gurë dhe sende të forta efektivët e policisë që ndodhen në vendngjarje.

Nga përplasja e dhunshme, policia ka shoqëruar disa persona, ndërkohë që nuk ka ende një njoftim zyrtar mbi numrin e të shoqëruarve. Nga tensionet e krijuara kanë mbetur të lënduar disa punonjës policie dhe banorë të cilët janë dërguar për të marrë ndihmën e nevojshme mjekësore

Policia ka hedhur gaz lotsjellës për të shpërndarë turmën e njerëzve, ndërsa banorët i kanë vënë zjarrin dhe një tende.

Ndërkohë trafiku në kryeqytet është tejet i rënduar, pasi Policia ka bllokuar përkohësisht lëvizjen në të dy krahët e Unazës së Re, deri në përfundim të aksionit të IKMT-së.

Njoftimi nga policia

Policia Rrugore e Tiranës ka bllokuar përkohësisht lëvizjen në të dy krahët e Unazës së Re, deri në përfundim të aksionit të IKMT për shembjen e disa objekteve, që do t’i hapin rrugë projektit të ri.

Ky devijim bëhet për të shmangur rrezikun gjatë lëvizjes në këtë aks, ku po punohet me mjete të rënda.

Policia Rrugore kërkon mirëkuptimin e gjithë qytetarëve, për vështirësitë që mund të hasin gjatë këtij bllokimi të përkohshëm.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjykata e Posaçme kundër Krimit e Korrupsionit zhvillon sot seancën gjyqësore për anëtarin e KPA-së, Luan Daci.

Një ngjarje në kufijtë e të pabesueshmes ka ndodhur më 15 tetor në kryeqytet.

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë njofton se ministrja Belinda Balluku, rezultoi pozitiv pas testimit për COVID 19.

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të kthjellët por që herë pas here do të zëven

Ministria e Bujqësisë ka vendosur rreth 2 muaj afat në dispozicion të fermerëve dhe agrobizneseve që kërkojnë të aplikojnë me hapjen e th

Drejtoresha e ISHP-së Albana Fico ka folur rreth mundësisë për t'u kthyer sërish në karantinë.

Universiteti “Aleksandër Moisiu” në Durrës do të presë më 2 nëntor rreth 8.500 studentë të ciklit të parë Bachelor, më shumë se 2.000 pre

Organizata Botërore në Shqipëri shkruan në Facebook, se obeziteti rrit ndjeshëm shanset për pasoja të rënda te pacientët me COVID-19.

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, në Forumin e Ballkanit Kundër Anti-Semitizmit, vlerësoi popullin shqiptar për mbrojtjen e hebr

Presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli gjatë fjalës së tij në Forumin e Antisemitizmit, vlerësoi lart rolin e Shqipërisë në his