Hapet konsullata turke në Durrës (VIDEO)

20/11/2018 - 20:01

Konsullata e nderit e Turqisë, e para përfaqësi diplomatike turke në rrethe, është hapur në Durrës. Interesimi i madh i bizneseve turke që operojnë në portin e Durrësit, ka rritur edhe nevojën e shtetasve turq për shërbime konsullore sa më pranë zonës ku veprojnë. Sipas ambasadorit turk në vendin tonë, Murat Ahmet Yörük, pas Tiranës, Durrësi me portin më të madh në vend është qyteti me më shumë lëvizje dhe ku ndodhet një prani e rëndësishme e biznesit turk. 

''Durrësi është një pikë e rëndësishme strategjike ku kryqëzohen të gjitha llojet e transportit. 10% e mallrave që përpunohen në portin e Durrësit më i madhi në vend vijnë nga Turqia.'', tha diplomati i huaj.

Diplomatët turq bënë të ditur se detyrë e konsullatës së Durrësit do të jetë bashkëpunimi me autoritetet vendore dhe ndjekja e çështjeve të shtetasve turq, përfshirë dhe ekuipazhet me marinarë turq të anijeve, që veprojnë e jetojnë në zonën e Durrësit. Hapja e kësaj përfaqësie diplomatike vlerësohet si një mundësi që do t'i çojë më tej marrëdhëniet mes dy vendeve dhe mbrojë interesat e përbashkëta të shtetasve turq, po dhe atyre shqiptarë që kanë lidhje biznesi apo familjare me ta.

Ambasadori turk dhe përfaqësia diplomatike që e shoqëronte kanë zhvilluar më herët takime me kryebashkiakun Vangjush Dako, me titullarët e portit e të qeverisjes lokale.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Si çdo të enjte pritet të nisë seanca plenare, por këtë herë në ambientet përballë godinës së Parlamentit do të ketë një tubim studentësh

Për të dytën ditë radhazi një pjesë studentësh e kanë kaluar natën në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” përballë Kryeministrisë dhe disa të

Policia njoftoi të mërkurën nisjen e procedimit penal për 25 persona, për bllokim të rrugës kryesore të kryeqytetit në protestat studento

Orët e paradites janë dominuar nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash të dendura duke gjeneruar reshje të dobëta shiu e dëbore.

Efektivja e Policisë, Ina Nuka, e cila mbeti e plagosur pas shpërthimit të një kapsolle në protestën e 22 nëntorit që u zhvillua para Kuv

Një tjetër protestë e madhe pritet që të përfshijë Shqipërinë.

Organizata për Sigurinë dhe Bashkëveprimin në Europë (OSBE) ka reaguar pas krijimit të Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe Këshillit të

Pas krijimit të Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe Këshillit të Lartë Gjyqësor, ku u zgjodhën anëtarët e këtyre dy institucioneve, vje

Edhe pse ka studentë që nuk preken nga të gjitha problematikat që i parashtruar kryeministrit, përsëri ata mbështesin njëri-tjetrin për t

Është firmosur sot në ambientet e kompanisë OSHEE, Marrëveshja e Bashkëpunimit me USAID me objekt Asistencë Teknike për përmiresimin e pe