Hapet tregu i fruta-perimeve në Durrës, por me rregulla më strikte! (VIDEO)

01/04/2020 - 08:29

Ashtu siç u njoftua dy ditë më parë, sot është hapur tregu i fruta-perimeve në Durrës, por me rregulla të reja dhe me numër të reduktuar tregtarësh.

300 tregtarët e licencuar për të punuar aty, janë njoftuar se do të punojnë me radhë, pra një ditë tregtarët e banakëve me numër tek dhe ditën tjetër tregtarët që kanë banakë me numër çift, siç mund ta shihni edhe nga pamjet filmike që përcjell këtë mëngjes “DurrësLajm”.

Në këtë mënyrë do të respektohet rigorozisht distanca e kërkuar mes tregtarëve, ndërsa e njëjta gjë do të kërkohet edhe nga qytetarët durrsakë, që do t’i drejtohen tregut agro-ushqimor për të bërë blerjet e nevojshme.

Për dy ditë radhazi, tregu iu nënshtrua dezinfektimit të plotë, ku u dezinfektuan tërësisht banakët, për të qenë gati për tregtarët që do të riktheheshin sot pas ndërprerjes 4-ditore, që nga ora 13.00 e së shtunës së javës së kaluar.

Ndërkohë, ditën që janë pushim në tregun kryesor, tregtarët mund të ushtrojnë aktivitetin e tyre në një nga 3 tregjet e improvizuara: pranë shkollës “leonik Tomeu”, Muzeut të Deshmorëve dhe shkollës “Jan Kukuzeli”.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është ndarë nga jeta ditën e sotme detari Kostandin Lepri, një mjeshtër i njohur i Kantierit Detar.

Dritan Dajti ka rezultuar pozitiv me COVID-19 është transportuar me urgjencë nga burgu i Bradasheshit në ambientet e spitalit të burgut t

3800 familje të mbetura pa shtëpi nga tërmeti i 26 nëntorit 2019 ende nuk kanë marrë bonusin e qirasë për muajin janar.

Ditën e enjte, në mbledhjen e Këshillit Bashkiak Durrës pritet të miratohet pika 7 e rendit të ditës, që lidhet me privatizimin e shërbim

Mesditën e së enjtes do të zhvillohet me mjetet e kominikimit elektronik mbledhja e radhës e Këshillit Bashkiak Durrës.

Ditën e sotme, Gjykata Kushtetuese ka dhënë vendimin e parë pas tre vitesh mungesë. Kushtetuesja vendosi rrëzimin e kërkesës së gjyqtarëv

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të mos e ulin vigjilencën dhe të vijojnë të zbatojnë rregullat anti

Policia e Tiranës është duke vijuar punën me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore.

Një tërmet ka lëkundur ditën e sotme Shqipërinë.