Hekurat e Rotondës shiten për skrap

26/12/2012 - 19:45

DURRES - Vidhen për t’u shitur për skrap hekurat që mbanin tabelën e vendosur tek Forumi Romak. Në tabelën në fjalë specifikohej se objekti është monument kulture i mbrojtur nga shteti, por duket se kjo nuk i ka trembur grabitësit, që i kanë shkulur ato pa u menduar gjatë. Si dëshmi e grabitjes ka mbetur vetëm tabela, e hedhur poshtë shkallëve të drunjta të hyrjes së vizitorëve, raporton gazeta Telegraf. Në tabelë shkruhet me gërma kapitale SHESH – TREGU (MACELLUM – FORUM) SHEK V-VI. MONUMENT KULTURE, MBROHET NGA SHTETI.

Edhe herë të tjera hajdutët e skrapit kishin vjedhur hekura nga fragmentet e gardhit rrethues të objektit, por asnjëherë deri tani nuk kishin guxuar të shkulnin dy shufrat e hekurta që mbanin tabelën orientuese.

Ndërkohë, veç kësaj grabitjeje, indiferenca shtetërore e treguar ndaj këtij monumenti kulture dhe mungesa e investimeve për mirëmbajtjen e saj ka bërë që në pjesën e murit anësor të objektit arkeologjik të rrëshqasin një pjesë e dherave dhe gurëve, situatë kjo që mund të përkeqësohet edhe më shumë në ditët në vazhdim.

Pas mbylljes prej mëse 1 viti e gjysëm të muzeut arkeologjik, i cili është në proces rikonstruksioni, Rotonda mbetet një nga objektet arkeologjike më të vizituara nga turistët e huaj e jo vetëm.

Rotonda, e njohur ndryshe edhe si Forumi Romak ka formë rrethore dhe në qendër të saj ndodhet një pus si dhe një bazament prej disa shkallësh në formë rrethi.

Ajo është pjesë e një kompleksi të gjerë ndërtimesh e zbukuruar me kolona mermeri dhe me dysheme të veshur me pllaka të po të të njëjtit material. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Prej rreth një jave anijet e flotës së peshkimit në Durrës qëndrojnë të ankoruara për shkak të motit të keq.

Disa persona, siç duket familjarë me njëri-tjetrin pasi dy prej tyre janë një çift pleqsh dhe një tjetër është fëmijë, kanë tërhequr vëme

I ftuar në një konferencë me temë "Menaxhimi dhe përdorimi i pasurive të sekuestruara", ambasadori i BE-së Luigi Soreca nënvizoi nevojën

Punonjësit e IKMT-së kanë vazhduar procesin e shembejve duke prishur 2 godina dykatëshe në zonën e Astirit, që është rrethuar mëngjesin e

18 leje drejtimi janë pezulluar në vetëm tre orë kontrolli nga patrullat e policisë rrugore në aksin Tiranë-Elbasan.

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash të cilat do të sjellin reshje shiu me intensitet të ulët.

Inspektorati Kombëtar i Mjedisit dhe Territorit (IKMT) do të zhvillojë ditën e sotme një tjetër aksion tek Unaza e Re, për shembjen e të

Eurodeputetja Doris Pack ka folur në lidhje me faktin se Arta Vorpsi u betua para noterit e jo para presidentit të Republikës.

Gazetari i njohur Marin Mema ka qenë i pranishëm mbrëmjen e sotme në ceremoninë e diplomimit të studentëve të Universitetit Bujqësor të T

Ka nisur me rreth 10 minuta vonesë emisioni “Open” i gazetares Eni Vasili në Top Channel mbrëmjen e së enjtes.