Helmimi i punonjëseve në Durrës, drejtoresha e spitalit: Situata është nën kontroll (VIDEO)

29/01/2019 - 12:50

15 punonjëse të cilat ishin duke punuar në një prej kapanoneve të rrobaqepsisë u ndjenë keq pasi pësuan helmim dhe përfunduan në spitalin e Durrësit për asistencë mjekësore.

Sipas tyre, gjithçka ka ndodhur sapo kishin nisur punën. Ato janë ndjerë keq, me simptoma këputjeje, gjendje të fikti dhe të vjella.

Sipas Policisë, shkak është bërë një rrjedhje gazi i një kondicioneri, ndërsa rasti po hetohet. Drejtoresha e spitalit të durrësit, Diri Jani, tha se gjithë situata është nën kontroll dhe pacientet janë jashtë rrezikut për jetën.

Kjo nuk është hera e parë që punonjëset e fasonerive të ndryshme që operojnë në qytetin bregdetar të paraqiten në urgjencën e Durrësit. Përgjatë tre muajve janë rregjistruar tri raste të ndryshme, me rreth 70 punonjëse në total të përfunduara në spital si pasojë e helmimit apo asfiksisë.

Megjithatë, asnjë masë nuk është marrë nga institucionet përgjegjëse që kompanitë të përmirësojnë kushtet e punës.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“15 banesa të pabanueshme në njësitë administrative të bashkisë së Shijakut dhe 95 banesa me dëmtime të lehta.

Të shumtë kanë qenë qytetarët e Durrësit që e kanë kaluar natën jashtë nga frika e lëkundjeve sizmike apo nga dëmtimet e pësuara në banes

Një qytetar ka dërguar në redaksinë e DurrësLajm foto nga dëmtimet tek pallati 8-katësh ku ai banon.

Çadra te stadiumi dhe qendër e hapur tek Kovaleshenca në Durrës për të pritur banorët banesat e të cilëve janë të dëmtuara.

Dy tërmete të tjera janë regjistruar në harkun e një ore mëngjesin e sotëm në Durrës.

Durrësi zgjohet nga një tjetër lëkundje sizmike. 

Sërish lëkundje të forta tërmeti në Durrës gjatë natës.