Hetimet për tërmetin, merren në pyetje 30 persona në Durrës

09/12/2019 - 14:30

Urdhri i prokurorit të përgjithshëm Olasian Çela po përshpejton hetimet që prokuroria e Durrësit po zhvillon në lidhje me pasojat e tërmetit të 26 nëntorit. Pas fazës fillestare për sekuestrimin e dosjeve dhe lejeve të ndërtimit të lëshuara nga zyra e Urbanistikes në bashkinë e Durrësit, grupi hetimit ka kaluar në tjetër stad, atë të marrjes në pyetje të personave përgjegjës për ndërtimet e dëmtuara nga tërmeti.

Sipas grupit të hetimit, deri më tani janë marrë në pyetje mbi 30 persona, mes tyre inxhinier e arkitekt, deri tek individ që kanë dëmtuar themelet e objekteve duke i kthyer katet e para ne biznese.

Sakaq, janë marrë në pyetje edhe zyrtare të cilët kane leshuar firmë e vulë per objekte të ndryshme që rezultojnë se kane devijuar nga projekti fillestar.  Pjesa me e madhe e personave te thirrur për të dëshmuar kane lidhje me objektet qe shkaktuan viktima.

Një burim nga grupi hetimit i tha TV Ora se hetimet po ecin me ritme shume te shpejta dhe është vetëm çështje ditësh rezultati. “Hetimet po ecin mjaft mire dhe shume shpejt. Është çështje ditësh që personat përgjegjës te vihen para drejtësisë për gabimet e tyre me apo pa dashje”, vijon me tej burimi.

Sipas burimeve, plot 200 dosje të objekteve të ndryshme janë sekuestruar nga prokuroria që do shërbejnë për hetimin.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Emisioni “Uniko” nga Spartak Koka në Klan Plus sjell ekskluzivisht rrëfimin e vajzës së Enkeleda Çapokut, 39-vjeçares që u vra nga kunati

Dy ditë pas vizitës së kryeministrit Edi Rama në Romë, televizioni shtetëror italian, Rai3, ka bërë një kronikë të frikshme për kanabisin

Pas një peripecie jo të pakët, Mjekësia Ligjore ka bërë publike autopsinë për vdekjen e 19 vjeçares, Rezarta Hajdari, e cila humbi jetën

Ambasada shqiptare në Kinë përmes një njoftimi lajmëron të gjithë qytetarët shqiptarë që jetojnë në shtetin kinez që të njoftojnë aktivit

Një ditë pas ngjarjes tragjike të vdekjes së papritur të dy foshnjave 5-muajshe, ngjarje kjo që tronditi qytetin e Beratit, prindërit rrë

Pavarësisht se në vendin tonë nuk ka asnjë rast të dyshuar si i prekur nga koronavirusi dhe institucionet përgjegjëse kanë siguruar se ke

Prokuroria e Tiranës ka apeluar vendimin e Gjykatës së Tiranës për të pushuar çështjen e ‘lobimit rus’ ndaj kryetarit të Partisë Demokrat

Ky është kompleksi super luksoz në pronësi të vëllezërve Hajri, në Shijak të dyshuarit kryesorë për rrëmbimin e Jan Prengës në Kamzë 10 d

Një grup banorësh të lagjes nr.13 në plazh të Durrësit kanë dalë në protestë ditën e sotme.

KLP ka miratuar sot projektaktet për delegimin e 5 prokurorëve si drejtues të Prokurorive në rrethe.