Histori/ Objektet antike tek sheshi i “Velierës” në Durrës u grabitën nga italianët në vitin 1941

21/05/2019 - 19:25

Dy foto që flasin shumë për zhurmën fiktive rreth punëve publike të bashkisë së Durrësit për ndërtimin e “Velierës”. Gjatë pushtimit fashist italian në Durrës janë kryer shumë punë publike, me financime të Romës, si për shembull në kodër-Vilë për ujësjellësin, në ish-kënetë, qendrën e qytetit, rrugë në ndryshme. Gjatë gërmimeve janë gjetur me qindra objekte antike, të cilat janë dërguar pastaj në Itali. 
Pa e zgjatur, përmend se në arkivin në LUCE-janë 20 fotografi xhirimesh që datohen, më 21 shtator 1941. Në sheshin para kullës veneciane dhe para portit autoritete politike dhe ushtarake fashiste të pushtimit vizitojnë një kantier. Këtu dolën shumë objekte antike. Ato u evakuuan dhe u ekspozuan po atë ditë, më 21 shtator 1941, në sheshin midis fabrikës së miellit “Tomori”, pas Çlirimit “1 Maji”, sot nuk ekziston, pallatit të sotëm të sportit dhe “Dovanës”.
Italianët lanë vetëm rrënojat e objekteve të pushtimit osman dhe mbuluan themelet të ish-pallatit të Vidit, i cili, deri në vitin 1912 ishte seli e mytesarifit (një lloj kryetari qarku) dhe burg. Sikurse dihet, konaku i Princit u shkatërrua në vitin 1918 nga bombardimet italiane.
Hamendjet e dy arkeologëve akademikë dhe të birit të një historiani të njohur (ky ka përligjur ndërtimet në ish-lulishten “1 Maj”, pas OK-it të njërit prej akademikëve) se tek sheshi i “Velierës” ka pasur objekte antike, nuk qëndron. Si personalitete të arkeologjisë ata duhet ta dinin faktin e gërmimeve italiane. Meqenëse njihem personalisht me dy akademikët, të cilët i vlerësoj, apo thjesht për arsye sentimentale, nuk mund të spekuloj për arsyet e shpërthimit të tyre në media.

Th.M.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Këshilli Bashkiak i Tiranës ka pranuar akt-konstatimin e Institutit të Ndërtimit që e shpall të pabanueshme Godinën nr.15 në Qytetin Stud

Zgjidhet sot Kryeprokurori i ri i Përgjithshëm.

Banorët e një pallati 13-katësh në lagjjen numër 5 në Durrës janë hedhur në protestë, pasi sipas tyre askush nuk po kthen vëmëndjen nga 6

Biznesmeni Hazir Gashi, pallatet e të cilit janë dëmtuar rëndë nga tërmeti i 26 nëntorit i është përgjigjur shqetësimit të banorëve të Du

Teksa vijon inspektimi i objekteve të dëmtuara në Durrës nga grupet e inspektimit, OSHEE ka shpërndarë në terren 9 grupe, 3 prej të cilav

Vijon përditësimin i të dhënave dhe bilancin paraprak të punës deri në orën 12:00 të ditës së sotme në bashkitë Durrës, Krujë, Shijak, Ku

Është zhvilluar këtë të enjte në institucionin e Presidencës shorti për zgjedhjen e anëtarëve të KED.

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka konfirmuar në detyrë Prokuroren e Krimeve të Rënda, Doloreza Musabelliu.

Këto foto të ngjashme si në kampet e emigrantëve apo kampet e të ikurve nga lufta, janë shkrepur nga fotografët e LSA në Manzë të Durrësi

Pas 4 orësh nën rrënoja, Lavdosh Petoshati, sipërmarrës nga Durrësi, lutej për jetën dhe falenderonte Zotin që familja e tij, një kat më