Humbi jetën në tërmetin e 26 nëntorit, kolegët i ngrejnë një memorial (FOTO)

21/02/2020 - 18:21

Kompania britanike e taksive, ku punonte shqiptari Klement Çupi, i cili humbi jetën në tërmetin e frikshëm të 26 nëntorit 2019, ka vendosur të përkujtojë në mënyrë të veçantë ish-punonjësin e saj.

Kompania "001 Taxis" ka ngritur një memorial në nderim të Klement Çupit në zyrat e saj në Oksford.

Të pranishëm në zbulimin e memorialit, një stol i dedikuar për Çupin, ishte edhe e fejuara e tij, Liridona Suluka, kushërinjtë Marenglen dhe Artur Çupi si dhe daja, Mevlan Karaj, njoftojnë mediet britanike.

Kolegët e Çupit mbajtën homazhe para memorialit të tij. Klemet Çupi ishte në ditën e tij të dytë të vizitës në Shqipëri te prindërit në Thumanë, në momentin kur humbi jetën. Ai kujtohet nga të gjithë, pasi për shumë orë me rradhë komunikoi me ekipet e shpëtimit live në televizion, por nuk arriti të dilte i gjallë nga rrënojat që i kishin rënë përsipër. Ai do të martohej së shpejti.

Menaxheri i kompanisë "001 Taxis", Aaron Singh, tha se Çupi ishte një djalosh i qeshur, të cilin e donin të gjithë. “Ne do e kujtojmë gjithmonë,” tha ai.

Në tërmetin e frikshëm të 26 nëntorit humbën jetën 51 persona, ndërsa rreth 1000 mbetën të plagosur.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në qytetin e Kukësit masat e marra nga qeveria duket se po gjejnë zbatim nga pjesa më e madhe e qytetarëve.

Në vijën e parë të luftës ndaj koronavirusit, jo vetëm në vendin tonë, por në mbarë botën, janë: mjekët, infermierët, zjarrfikësit, polic

Ministria e Shëndetësisë ka ndryshuar një pikë në urdhrin që kufizon lëvizjet në Shqipëri në kuadër të masave për të frenuar përhapjen e

Pas mbylljes me urdhër të bashkisë, është bërë pastrimi dhe dezinfektimi i tregut të fruta-perimeve në Durrës.

Delegacioni Europian në Shqipëri, me anë të një postimi në rrjetin social “Twitter” iu ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve, që në orën 2

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Besa Shahini ka publikuar së fundmi një udhëzues të përditësuar për mësimin në kushtet e shtëpis

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK) ka kërkuar pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Korrupsionin d

Gjatë mbledhjes së Këshillit Bashkiakmbajtur paraditen e sotme, është miratuar fondi i emergjencës civile të Bashkisë Durrës me vlerë 45.

Për shkak të situatës së krijuar në vend nga koronavirusi, bashkia e Durrësit njofton se ka vendosur në dispozicion të qytetarëve linjën

Pas mbylljes së tregut të fruta-perimeve në Durrës nga organet kompetente për parandalimin e përhapjes së COVID-19, tregtarët janë transf