I ‘armatosur’ me simbole të Vorio Epirit për varrimin e Kaçifas, bllokohet ekstremisti i njohur grek

08/11/2018 - 09:20

Në orët e para të ditës së sotme në doganën e Kakavijës janë kthyer disa grekë që ishin nisur për në Bularat të Gjirokastrës për të marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të Kostandinos Kaçifas. Mes atyre që nuk janë lejuar që të futen në Shqipëri ka qenë edhe Babis Harallambos, pasi kishte simbole të Vorio Epirit. Kjo ka bërë që policia shqiptare mos ta lejojë që të hyjë së bashku me personat e tjerë që ndodheshin në furgon. 

Por kush është Harrallambos? Ai ka lindur në Greqi, por prindërit e tij janë me origjinë nga Dropulli. Babis nga viti 1982-1989 ka qenë kryetari i SFEVA - (Bashkimi i Studentëve për Luftën e Vorio-Epirit). Babis-Harallambos Karathanos ka qenë ish-deputet i partisë Demokracia e Re, më tej i partisë ekstremiste të djathtë greke, LAOS.

Harallambos është i njohur në Shqipëri, pasi ka marrë pjesë në disa aktivitete vitet e fundit me minoritetin grek. Ai ishte nisur për në Shqipëri për të marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të ekstremsitit Kacifas, që u vra para 11 ditësh nga RENEA në Gjirokastër, por së bashku me disa të tjerë nuk janë lejuar. Policia shqiptare ka marrë masat për ceremoninë e varrimit për të shmangur incidentet. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Vijon bojkotimi i mësimit dhe ngujimi në kampusin universitar edhe gjatë ditës së sotme nga studentët e UAMD-së.

Shumë prej tyre studentëve protestues shprehen të vendosur për të vijuar kauzën duke theksuar se nuk do të tërhiqen deri në përmbushjen e

Autoriteti Rrugor Shqiptar jep një panoramë të situatës së akseve rrugore në vend për këtë të mërkurë.

Orët e para të ditës do të dominohen nga kthjellime dhe vranësira kalimtare në të gjithë vendin.

Baftjar Rusi, një nga avokatët e Klement Balilit i ftuar në emsionin “Dritare me Rudinën” në News24 ka komentuar nëse klienti i tij ka vi

Zbulohen pamjet që tregojnë momentin e dorëzimit të Klement Balilit te drejtori i Policisë së Shtetit Ardit Veliu.

Pyetjes nëse mund të kishte patur një shkëmbim me armë zjarri mes Balilit e policisë së shtetit i është përgjigjur këtë të martë nipi i t

Një nga avokatët e Klement Balilit, Baftjar Rusi megjithëse diskret ka dhënë disa detaje të reja nga dorëzimi i klientit të tij në polici

Zëri i Amerikës i është përgjigjur deklaratave të sotme të ministres së Drejtësisë, Etilda Gjonaj.

Prezenca e OSBE-së në Tiranë ka reaguar për arrestimin e Klement Balilit, një person i shumëkërkuar jo vetëm nga autoritetet shqiptare pr