I ftohti mbërrin në Shqipëri, ulen temperaturat

Postuar: 12/02/2018 - 20:02

   Reshje të dendura dëbore kanë vijuar me intensitet gjatë gjithë natës, duke bllokuar disa fshatra dhe akse në të gjithë verilindjen e vendit. Trashësia e borës ka arritur deri në 50 cm, ndërkohë ka pasur ndërprerje gjatë natës, si pasojë e erërave të forta

Por lajme të këqia duket se vijnë edhe nga moti, pasi meterologët parashikojnë reshje të dendura bore për këtë javë. Sa i përket shiut duke filluar që nga dita e hënë, do të ketë reshje me intensitet më të ulët.

Megjithatë, nga llogaritjet hidrologjike të IGJEUM, rezulton se lumenjtë Drin, Buna dhe Liqeni i Shkodrës do të vazhdojnë të kenë prurje dhe nivele të larta. Dëbora parashikohet se do të vijojë edhe për 48-orë të tjera, ndërkohë që në zonat malore priten reshje dëbore në 500 m mbi nivelin e detit.

Nga ana tjetër Meteoalb nënvizon se vranësirat dhe reshje të herë pas hershme do të dominojnë pjesën më të madhe të vendit gjatë të martës, ndërsa kthjellime të shkurtra do të ketë në Juglindje. Mesdita dhe pasditja fuqizojnë vranësirat dhe reshjet në gjithë vendin; kryesisht në Jug - Qender.

Temperaturat e ajrit mbeten thuajse konstante në mëngjes, por sërish një rënie me 2°C do pësojnë vlerat termike të mesditës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas fluturimit të parë ditën e shtunë me studentët e ekselencës, udhëtimi i radhës i "Air Albania", ka ndodhur ditën e sotme dhe të përgj

Gjykata e Krimeve të Rënda rrëzon kërkesën për lirim të Klevi Likës, një nga katër të arrestuarit për 3.4 mln eurot e sekuestruar në auto

150 nxënës të shkollës 9-vjeçare "Adem Sabli" në Borakaj të Shijakut, nuk kanë nisur ende vitin e ri shkollor.

Për pjesën e parë të ditës së sotme parashikohet mot i kthjellët, ndërsa pjesa e dytë e ditës do të vijojë me kthjellime dhe vranësira ka

   Ish-drejtori i ALUIZNI-t në Durrës, Flamur Gjuzi ka humbur një njeri të dashur.

   Një tërmet ka rënë mbrëmjen e sotme, në orën 21:04 në Gjirin e Lalzit.

   Në qarkun e Durrësit, fillimi i këtij viti të ri shkollor solli edhe bashkimin e disa shkollave me qëllim eliminimin e fenomenit të kl

   Në të ardhmen, të gjitha rrugët të cilat kanë standardet e një autostrade do të jenë me pagesë.

Prej ditës së hënë, nxënësit kanë nisur vitin e ri shkollor në të gjithë Shqipërinë.

Bie kërkesa për gjykim të shkurtuar për dy kushërinjtë, Dejvi dhe Eugen Bitraj të cilët akuzohen për vrasjen e Marvi Mihalit.