I jepet lamtumira e fundit regjisorit Gjergj Xhuvani

20/08/2019 - 18:37

I është dhënë lamtumira, regjisorit e skenaristit të njohur, Gjergj Xhuvani. Trupi i pajetë i regjisorit Xhuvani, bashkëshort i aktores Luiza Xhuvani mbërriti mëngjesin e së martës në Rinas, ndërsa disa orë më vonë, familjarë, të afërm, miq, kolegë e bashkëpunëtorë e kanë përcjellë, drejt banEsës së fundit, përmes një ceremonie mjaft private e larg syrit të medias.

Gjergj Xhuvani u nda nga jeta më 14 gusht pas një ataku kardiak. Ai ndodhej në Romë, ku po punonte për filmin e tij të fundit “Liqeni im”.

Gjergj Xhuvani, regjisor, skenarist dhe producent lindi në vitin 1963 në Tiranë. Në vitin 1986 u diplomua në Akademinë e Arteve në Tiranë, dega Artet Dramatike. Që nga viti 1986 deri në vitin 1990, punoi si asistent regjisor në shumë filma dhe në vitin 1991 realizoi filmin e tij të parë “Bardhë e zi”. Xhuvani ishte i pari kineast shqiptar që mundi të çonte Shqipërinë në Kanë, përmes filmit “Parrullat” në vitin 2001.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shkolla “Udha e Shkronjave” ka anuluar vendimin e saj për pezullimin e mësimit pasi Ministria e Arsimit njoftoi se do t’i hiqte licencën.

OSHEE Durrës njofton se në kuadër të investimeve që do të kryhen në rrjetin 110KW Rrashbull-Sallmone (Sukth) do të ndërpritet energjia el

Prokuroria e Posaçme ka vendosur t’i heqë masën e sekuestros së banesës 1 katëshe të Aldo Manishtës nga Shkodra i shpallur në kërkim në l

Kandidatë të shumtë, rreth 60,  do t’i nënshtrohen mesditën e së martës intervistës së strukturuar me gojë në ambientet e Këshillit Bashk

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka mbledhur sot pasdite sërish Task-Forcën e ekspertëve dhe drejtuesve të institucioneve shë

Ditën e enjte, në orën 17.00, do të zhvillohet mbledhja e Këshillit Bashkiak Durrës. Në rendin e ditës janë parashikuar 4 pika. 

Kontrollorët e trafikut ajror në Itali do të zhvillojnë një grevë 24 orëshe të martën, e si pasojë priten anulime apo vonesa të fluturime

Janë kthyer nga Italia dy të mbijetuar nga tërmeti i 26 nëntorit.

Këtë të hënë, Presidenti Ilir Meta kallëzoi penalisht në Prokurorinë e Posaçme Anti-Korrupsion tre zyrtarë të Ministrisë së Drejtësisë pë

Prej shtatorit të 2017-ës, pajisja e tahografit ka dalë jashtë funksioni në Drejtorinë e Shërbimt të Transportit Rrugor në Durrës, aty ku