I këndonte Durrësit në ditët më të bukura, Qemal Kërtusha i pikëlluar me gjendjen në të cilën është qyteti (VIDEO)

26/01/2020 - 14:47

Më të trishtat ditë të jetës së tyre, i kalojnë duke ju “falur” të bukurit Durrës. Me shpresën në zemër, lotët në sy dhe brengën e mbledhur në shpirt, bilbili i këngës durrsake Qemal Kërtusha, së bashku me bashkëshorten Merjemen janë dy prej katër mijë familjarëve që u evakuuan nga shtëpitë e tyre pas 26 nëntorit.

Qemal dhe Merjeme Kërtusha janë çifti i të moshuarve që ende nuk e kanë lënë hotelin ku janë strehuar pas tërmetit. Banesa e tyre është një apartament në katin e pestë të një pallati përballë godinës së gjykatës dhe prokurorisë. Pallati ka dalë i pabanueshëm, ndërsa ata ishin të fundit që u larguan nga apartamenti.

Këngëtari dhe e shoqja, të cilët e kanë parë Durrësin në ditët më të shkëlqyeshme të tij, në mbi 80 vjet jetë, brengosen sesi 2 muaj pas tërmetit, askush nuk ka ndërhyrë për të rregulluar qytetin e shkatërruar.

Për Kërtushën, atmosfera në qytetin e Durrësit është e zymtë pas tërmetit dhe për shpirtin e ndjeshëm të artistit kjo gjendje të pikon në zemër.

Çifti Kërtusha ndihen shumë mirë me mikpritjen që u kanë bërë në hotel, por sytë i kanë nga shtëpia dhe qyteti bregdetar.

Me pikëllim në shpirt, ata, si mijëra qytetarë të tjerë të Durrësit, presin nisjen e procesit të rindërtimit.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kompania ‘Durrës Container Terminal’ Sha dhe investitorë të tjerë në koncesionin e përpunimit të kontejnerëve në portin e Durrësit, kanë

Policia e Tiranës ka shoqëruar këtë pasdite një grup besimtarësh myslimanë, pasi kishte informacione se do të protestonin para Kryeminist

Sipas sizmiologëve, lëkundjet sizmike të ditëve të fundit nuk duhet të jenë motiv për frikë apo panik në rradhët e qytetarëve.

Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile u ka dërguar shkresë zyrtare 5 prefekturave pasi në veri-perëndim dhe në jug të vendit priten stuhi

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.

61-vjeçari Gëzim Dervishi, pronari i çerdhes private "Kënaqësia" në Durrës i proceduar penalisht nga policia për dhunimin e të miturës 2-

Nga 22 deri më 25 shtator 2020, Prezenca e OSBE-së në Shqipëri organizoi një kurs për hetimin e drogës, për 15 oficerë policie nga strukt

Vijon në të gjithë vendin, zbatimi i detyrave të përcaktuara në Planin e Masave për parandalimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale, k

Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020.

Një fëmijë 18-muajshe është dhunuar fizikisht në një prej kopshteve private në lagjen periferike numër 8 , “Çezma e Ferrës” në Durrës të