I këndonte Durrësit në ditët më të bukura, Qemal Kërtusha i pikëlluar me gjendjen në të cilën është qyteti (VIDEO)

26/01/2020 - 14:47

Më të trishtat ditë të jetës së tyre, i kalojnë duke ju “falur” të bukurit Durrës. Me shpresën në zemër, lotët në sy dhe brengën e mbledhur në shpirt, bilbili i këngës durrsake Qemal Kërtusha, së bashku me bashkëshorten Merjemen janë dy prej katër mijë familjarëve që u evakuuan nga shtëpitë e tyre pas 26 nëntorit.

Qemal dhe Merjeme Kërtusha janë çifti i të moshuarve që ende nuk e kanë lënë hotelin ku janë strehuar pas tërmetit. Banesa e tyre është një apartament në katin e pestë të një pallati përballë godinës së gjykatës dhe prokurorisë. Pallati ka dalë i pabanueshëm, ndërsa ata ishin të fundit që u larguan nga apartamenti.

Këngëtari dhe e shoqja, të cilët e kanë parë Durrësin në ditët më të shkëlqyeshme të tij, në mbi 80 vjet jetë, brengosen sesi 2 muaj pas tërmetit, askush nuk ka ndërhyrë për të rregulluar qytetin e shkatërruar.

Për Kërtushën, atmosfera në qytetin e Durrësit është e zymtë pas tërmetit dhe për shpirtin e ndjeshëm të artistit kjo gjendje të pikon në zemër.

Çifti Kërtusha ndihen shumë mirë me mikpritjen që u kanë bërë në hotel, por sytë i kanë nga shtëpia dhe qyteti bregdetar.

Me pikëllim në shpirt, ata, si mijëra qytetarë të tjerë të Durrësit, presin nisjen e procesit të rindërtimit.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në sheshin “Liria” në Durrës vijojnë përgatitjet për maratonën sensibilizuese të ditës së diel, “Një hap për Durrësin”.

Klubi i qytetit të Peshkopisë, Korabi, i ka shprehur ngushëllimet familjarëve të kryebashkiakut të Rogozhinës Haxhi Memolla për ndarjen n

Përpara Ministrisë së arsimit, ekipi i Qëndresës Qytetare, zhvilloi një protestë kreative në formën e ekspozitës. Njëra pas tjetrës u ren

Është ndarë nga jeta kryetari i Bashkisë së Rrogozhinës, Haxhi Memolla. 

Lista me personat që duhet të justifikojnë pasurinë, për të cilët ka dyshime se forta se është vënë përmes aktivitetit kriminal nuk i kan

Edvin Prifti, shefi i shërbimit të Kardiokirurgjisë në Qendrën Spitalore Universitare në Tiranë, ka ngritur alarmin se në QSUT nuk mund t

Bashkia e Durrësit njofton të gjithë qytetarët se të dielën (nesër) më 23.02.2020 do të zhvillohet aktiviteti “Një hap për Durrësin”, pra

Dy rastet e vdekjeve nga koronavirusi në shtetin fqinj përtej Adriatikut, kanë alarmuar jo pak edhe shqiptarët, të cilët sëmundjen vdekje

Bashkia e Durrësit njofton se ka filluar këtë të premte, lëvrimin e këstit të dytë të bonusit të qirasë.

Si çdo fundjavë, vijon kontrolli i Policisë Rrugore me radar e drager në të gjitha rrugët urbane dhe interurbane.