I shkruajti Dakos, Bashkia e Durrësit i përgjigjet biznesmenit italian (FOTO)

14/01/2018 - 14:25

Pas e-mail-it të biznesmenit italian drejtuar kryetarit të bashkisë Vangjush Dako, lidhur me shqetësimin që ai kishte për shkallën e ndotjes në bregdetin e Durrësit, ka reaguar edhe Ndërmarrja e Komunales së Plazhit Durrës.

Siç e shihni edhe në këto dy foto që “DurrësLajm” ka shkrepur paraditen e sotme (14.1.2018) në plazh, vija bregdetare është e pastruar: nuk ka as mbetje urbane dhe as depozitime leshteriku.

“DurrësLajm” u interesua pranë kësaj ndërmarrjeje nëse reagimi i tyre kishte ardhur në një kohë kur u bë publik në media shqetësimi që ngrinte biznesmeni i huaj në vendin tonë. Burimet thanë që vija bregdetare e plazhit të Durrësit pastrohet rregullisht, çdo ditë. “Jo vetëm që mbetje urbane nuk diskutohet të ketë, por edhe leshterikët që dalin në breg, pastrohen rregullisht çdo ditë. Pas orës 08:00 të mëngjesit, i gjithë bregdeti është i pastruar”, thanë burimet nga kjo ndërmarrje.

Ditën e sotme, “DurrësLajm” publikoi e-mail-in që biznesmeni italian Marco Ghirardi, i kishte dërguar kryebashkiakut Dako, të shoqëruar me disa foto nga bregdeti, ku grumbujt me leshterikë dhe mbetjet urbane dominonin të gjithë panoramën e gjirit të Durrësit. Biznesmeni Ghirardi shpresonte se pas publikimit të lajmit, autoritetet do të ndërgjegjësoheshin dhe do të viheshin në lëvizje për ta pastruar dhe mbajtur pastër në vazhdimësi bregdetin tonë të bukur.

Por sipas Ndërmarrjes së Komunales, fotot e bëra nga italiani mund të jenë shkrepur në një kohë që procesi i pastrimit nuk kishte filluar ende, dhe kamioni nuk kishte shkuar për të ngarkuar depozitimet me leshterikë apo mbeturina që mund të hedhin qytetarët.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Policia Rrugore e Tiranes ka vijuar pergjate fundjaves kontrollet me drager e radar ne rruget interurbane dhe urbane.

E diel, 21 tetor: Moti do të vijojë me vranësirave mesatare deri të dendura, të cilat në zonat malore do të shoqërohen m

Një zjarr i përmasave të mëdha ka përfshirë zonën kodrinore në fshatin Kuraten, në zonën e Ishmit.

Eliza është 6 vjeç. Deti e mahnit, po rrallë e sheh. Vjen shpesh në qytet, për të shoqëruar të ëmën nëpër seanca gjyqësore.

Ashtu si shumë qytetarë të Durrësit që ndeshen çdo ditë me pamjen e shëmtuar që ka lënë pas ndërprerja e punimeve në sheshin “Veliera”, m

Sali Lushaj dhe bashkëshortja e tij Shpresa, kanë rrëfyer sot, për emisionin “Kjo javë” në TV “News 24”, se si e mësuan arrestimin e djal

Anijet e flotës së peshkimit në Durrës po mbyten një e pas një, dhe armatorët durrsakë prej vitesh i janë druajtur këtij problemi.

Franco Frattini, ish ministri italian i Punëve të Jashtme të Italisë, e kishte vizituar Tiranën për herë të fundit në vitin 2013.

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi ka uruar homologun e tij në Maqedoni për votimin e ndryshimin të emrit, një ditë më parë në parlament. 

Mbrëmjen e kaluar, persona ende të paidentifikuar, kanë hedhur dhe djegur mbeturina në zonën e Shkozetit, pranë kolegjit privat.