Ikin emigrantët, rradhë të gjata në pikat kufitare

18/08/2019 - 18:29

Pas pushimeve në Shqipëri, emigrantët kanë nisur të rikthehen në shtetet ku jetojnë dhe punojnë. Për këtë arsye, në pikat kufitare të vendit janë shënuar radhë të gjata dhe fluks në qarkullim.

Sipas të dhënave nga Policia Kufitare ,vetëm përgjatë 24 orëve të fundit kanë lënë Shqipërinë përmes Doganës së Qafë-Thanës në Pogradec rreth 8 mijë e 400 shtetas shqiptarë dhe të huaj. Fluks ka patur edhe në Doganën e Kapshticës. Përmes kësaj pike kufitare janë larguar rreth 6 mijë shtetas.

Ndërkohë po në këtë pikë kufitare janë regjistruar afro 10 mijë hyrje-dalje në 24 orët e fundit. Në të dyja këto pika kufitare pala shqiptare ka vendosur në funksion të gjitha sportelet. Në gatishmëri janë vënë edhe autoritetet e vendit  fqinjë, Greqi, por fluksi i lartë nuk ka evituar radhët dhe pritjet për disa orë në doganë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në vijim të komunikimit të përditshëm, Ministria e Shëndetësisë bën me dije se vazhdon puna në terren për identifikimin e rasteve të reja

Veliera luksoze “Maltese Falcon” është ankoruar mëngjesin e sotëm në kalatën nr.5 të portit të Durrësit. 

Edhe pse jemi në gjendje lufte për shkak të koronavirusit, duket sikur durrsakët ecin me parimin se “rregullat janë bërë për t’u thyer”!

Presidenti i PE, David Sassoli i është drejtuar me një letër kryeparlamentarit shqiptar Gramoz Ruçi dhe homologëve të tij të Ballkanit Pe

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka njoftuar se pas mbërritjes së pesë respiratorëve të rinj në spitalin COVID 2 "Shefqet Ndr

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu ka falenderuar gjithë policët për angazhimin e tyre në luftën kundër koronaviru

Ambasada e SHBA në Tiranë flet sërish për Reformën në Drejtësi, teksa ndalet te viktimat e krimit.

Policia e Durrësit vijon kontrollet në zbatim të masave kufizuese të shpallura nga qeveria shqiptare, për vënien në kontroll të pasojave

“Do të vazhdojmë të xhirojmë dhe transmetojmë leksione të arsimit parauniversitar në RTSH, si dhe mësuesit përmes platformave të ndry

Këtë të premte moti i qëndrueshëm do të mbizotërojë në pjesën më të madhe të vendit tonë duke bërë që kthjellimet të alternohen me vranës