Ish-elektriçisti i spitalit të Durrësit ndërron jetë, Covid-19 i shkaktoi komplikacione shëndetësore

30/10/2020 - 19:57

Ditën e sotme është ndarë nga jeta ish-elektriçisti i spitalit të Durrësit Bilal Luku. 71-vjeçari ishte prekur nga Covid-19, por pjesën më të madhe të kohës që ishte i sëmurë e ka kaluar në shtëpi.

Së bashku me të e prekur është edhe bashkëshortja, ndërkohë që nga familjarë të të ndjerit DurrësLajm mëson se dy vajzat e çiftit janë kthyer nga Italia për t’u qëndruar pranë dy prindërve të moshuar e të sëmurë.

71-vjeçari ka shkuar para dy ditësh me ambulancë në spital, por siç rrëfejnë familjarët nuk ka pranuar barrelën dhe është futur me këmbët e veta në mjediset spitalore. Luku është kthyer vetëm një ditë më parë në shtëpi, por duket se Covid-19 i ka shkaktuar probleme shëndetësore dhe ditën e sotme ai ka pësuar një atak kardiak dhe ka ndërruar jetë.

Ditën e nesërme (e shtunë), në orën 11.00, ai do të shoqërohet për në banesën e fundit vetëm nga dy vajzat e tij, sepse për shkak të protokolleve anti-covid personat e tjerë e kanë të ndaluar të marrin pjesë. Një njeri shumë i nderuar dhe respektuar, me një rreth të gjerë shoqëror, prind i përkushtuar dhe bashkëshort i rregullt, ndarja e Bilal Lukut nga jeta lë pas shumë dhimbje tek familjarët dhe të njohurit, që s'mund t'i jenë pranë për lamtumirën e fundit.

Arkivoli me trupin e të ndjerit pritet të përshkojë rrugën e lagjes ku ai ka jetuar për shumë e shumë vite me radhë para se t’i drejtohet banesës së fundit të të ndjerit.  

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Përfaqësuesi i Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi i ftuar mbrëmjen e sotme në Open ka publikuar denoncimin e qytetarit nga Shijaku, të c

Infektohet nga koronavirusi kryetari i bashkisë së Belshi, Arif Tafani.

Që nga dita e nesërme, datë 24 nëntor, ora lokale greke 07:00 deri në orën 07:00 të datës 25 nëntor dogana e Kakavijës, e vetmja pika kal

Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipërisë ka shpërndarë një mesazh në rrjetet sociale pasi kryepeshkopi Anastas Janullatos u shërua nga k

Ambasada Gjermane Tiranë njoftoi qytetarët se prej kësaj të hëne sektori i vizave dhe pasaportave është hapur sërish me kapacitet të kufi

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.

Ekspertja e Institutit të Shëndetit Publik, Eugena Tomini ka folur në rubrikën "Opinion" në News24 për çështjen e transportimit të të sëm

Luljeta Kopliku, bashkëshortja e inxhinierit elektronik, Bashkim Kopliku ka folur për mediat duke zbuluar më shumë detaje për humbjen e m

Kandidatja për në  Gjykatën Kushtetuese Zhaklina Peto, qe u rikthye ne gare me vendim gjyqësor ka kallëzuar në SPAK nënkryetaren e KED Vi

Dogana greke do të ngrihet në grevë nesër, e si rrjedhojë do të ndërpritet puna në Kakavijë