Ish-gjyqtari Daci flet pas vendimit të GJKKO: S'kam falsifikuar asnjë dokument gjithë jetën, do e gjykojë Apeli

01/12/2020 - 12:56

Ish-gjyqtari Luan Daci ka folur pas vendimit të GJKKO për ta dënuar me 6 muaj burg për deklarim të rremë të konvertuar në 12 muaj pezullim nga detyra si anëtar i KPA-së dhe kontakt me shërbimin e provës.

Daci ka theksuar se s’ka falsifikuar asnjë dokument gjithë jetën e tij, ndërkohë që GJKKO e dënoi për shkak se nuk ka deklaruar se u shkarkua në vitin 1997.

"S'kam falsifikuar asnjë dokument tërë jetën. Atë do e gjykojë Apeli, Apeli e ka gjykuar."- tha Daci.

Avokati i ish-gjyqtarit, Jordan Daci në një prononcim për mediat tha se vendimi i gjykatës është i gabuar ndërsa theksoi se ky është një precedent i rrëzikshëm që i hap rrugë falsifikimit të dokumenteve.

"Vendimi është i gabuar, ishte kontradiktor, sepse u thanë fakte që ishin përfshirë në protokollin e famshëm të Avokatit të Popullit që është bërë disa janë pas aplikimit për mbrojtje nga ana jonë. Ky është një precedent shumë i rrezikshëm, sepse i hap rrugë një praktike shumë të keqe në raport me falsifikimin e dokumenteve në Shqipëri. E ka deklaruar disa herë në momente të ndryshme proceduriale që është shkarkuar në ’97. Deklarimi i rremë nuk përbën precedent penal në Republikën e Shqipërisë. E ka konfirmuar në Komision por nuk përbën vepër penale. Procesverbalit i mungon regjistrimi audio i cili do të ishte i plotë, që ne e kemi kërkuar dhe nuk ka. Nuk janë falsifikuar domosdoshmërisht, por thjeshtë nuk janë të plota. Nuk është vendim i formës së prerë dhe ne shpresojmë që Gjykata e Apelit në dallim nga vlerësimi që i bëri Gjykata e Shkallës së Parë, vendimi për masën e sigurisë i dha zgjidhje edhe ekzistencës së faktit penal. Ne vazhdojmë t’i qëndrojmë mendimit që këtu nuk ka fakt penal dhe shpresojmë që ta bindim dhe Gjykatën e Apelit", ka thënë avokati.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

IGJEUM parashikon se që nga dita e sotme e deri më 26 janar priten reshje intensive, të cilat do të jenë më të përqendruara në veri dhe n

Garancia e Princit të Ndragheta-s, Antonio Gallos për të kryer korruptimin e qeverisë shqiptare dyshohet se është presidenti i grupit ‘So

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka iu bën apel shqiptarëve që jetojnë jashtë vendit të regjistrohen në platformën e-A

Vendi ynë mbetet në mbizotërimin e kthjellimeve të pakta dhe vranësirave të shpeshta të cilat do të sjellin reshje shiu në ultësirën Perë

Gjykata e Lartë ka kaluar për gjykim dosjen penale ndaj ish- ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri dhe ish-drejtorit të policisë së Vlorë

Ditën e sotme ka ndërruar jetë mësuesi dhe inxhinieri i njohur Bashkim Sefa.

Policia italiane ka zhvilluar një megaoperacion dhe ka vënë në pranga një grup shumë të madh personash si të përfshirë në grupin mafioz i

Gjykata Kushtetuese do të kalojë për shqyrtim kërkesën e drejtuar nga Presidenti Ilir Meta, në lidhje me paligjshmërinë e shembjes së Tea

Ambasada gjermane në Tiranë, me anë të një lajmërimi për mediat, bën me dije se nga data 24 janar 2021, të gjithë ata persona që duan të

Policia e Shtetit njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë ndëshkuar me masë administrative 462 shtetas, pasi nuk zbatuan masat anticovid