Ish-kreu i Kadastrës në Durrës mbetet në burg, Braçe akuza ndaj prokurorit (VIDEO)

04/10/2019 - 11:58

Ish-drejtori i Kadastrës, Liridon Pula është lënë në burg paraditen e sotme me vendim të Gjykatës pasi akuzohet për shpërdorim detyre. I pranishëm në sallën e gjyqit ishte edhe zëvendës kryeministri Erion Braçe.

Në një prononcim për mediat, Braçe ka akuzuar prokurorin e çështjes, Arjan Ndoja për shantazh ndaj Liridon Pulës.

"Është absurde që një punonjësi shteti t'i bëhet presion nga organi i akuzës në këtë mënyrë. Reforma në drejtësi duhet të veprojë me vendosshmëri, duke hequr nga sistemi i drejtësisë këta prokurorë dhe gjyqtarë.", tha numri dy i qeverisë.

Sipas Braçes masa ndaj ish-kreut të Kadastrës është e pabazuar në ligj duke thënë se po akuzohet për çështje që nuk i përkasin, pasi Pula ka vetëm pak muaj që është emëruar në krye të zyrës së këtij institucioni.

Kujtojmë që një ditë më parë, kryeministri Edi Rama tha nga foltorja e Kuvendit se një prokuror në Durrës, punon për organizatat kriminal dhe u bën shantazh nëpunësve të shtetit, pa përmendur emrin.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

 Zv/ministrja e Brendshme Rovena Voda ka qenë sot bashkë me kryetarin e bashkisë së Durrësit Zhulien Varfaj tek kompleksi “Jedas", në lag

Zv/Kryeministri Erion Braçe zbuloi se koncesioni i rrugës Milot-Balldre është anuluar.

Drejtoresha e gjimnazit ‘Sami Frashëri’ në Tiranë, Teuta Dobi është shkarkuar sot nga puna.

Më 6 dhjetor 2019, në njësinë administrative Manëz në bashkinë e Durrësit, përfundoi instalimi i njësive të lëvizshme të banimit që Gazsj

Një nga ngjarjet më të rënda të tërmetit që ndodhi në datën 26 nëntor ishte padyshim tragjedia në pallatin 6 katësh pranë Kryqit të Kuq n

Në një kohë kur Durrësi ka hyrë në ditën e 11-të që nga tërmeti shkatërrimtar i datës 26 nëntor, bilanci i dëmeve në terren sa vjen e rën

Mëngjesin e 26 nëntorit, Shqipëria u godit nga një tërmet i fuqishëm që shkaktoi 51 viktima dhe qindra të plagosur.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë ka bërë të ditur se ekspertët e saj po punojnë me inxhinerët shqiptar në mënyrë që

Sot, në ditët e 11-të pas tërmetit, një grup ekspertësh izraelitë kanë inspektuar pallatin 12 katësh pranë tregut të vogël industrial, në

Në një deklaratë për mediat, drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu tha se Policia e Shtetit vijon të punojë me orare