Ish-kryetari i Këshillit të Qarkut Durrës, Seid Kërtusha, ka një sugjerim për bashkinë

19/11/2019 - 20:41

Ish-kryetari i Këshillit të Qarkut, Seid Kërtusha, përmes një statusi në rrjete sociale, fton bashkinë e qytetit bregdetar që të shohë mundësinë që ujëmbledhësi i Spitallës, i cili ndodhet vetëm 3 km larg Durrësit të përdoret për ujitjen e pemëve dhe shkurreve dekorative, larjen e rrugëve apo t'u shitet bizneseve për pastrim me kosto më të ulët sesa uji i pijshëm.

Kërtusha i sugjeron bashkisë "që të shikonte mundësinë e shpalljes së një studimi fizibiliteti nëse sasia e ujit e këtij rezervuari do t'i shërbente qytetit për funksionin e vaditjes gjelbërimit të qytetit me sistem hidrantesh."

"Ky është një sygjerim modest, që do të nxisë sado pak idenë e përdorimit të kësaj pasurie publike të pashfytëzuar deri tani.", - e mbyll postimin e tij Kërtusha. 

POSTIMI I PLOTE I SEID KERTUSHES:

Ky eshte ujembledhesi Spitalles 3 km larg nga qendra Durresit. Projektimi dhe ndertimi tij ishte ne funksion te vaditjes se tok.ave te ish NB Spitalle. Sot uji i tij milona mijera meter kub pothuaj se nuk perdoret per qellimin e ndertuar. Qyteti Durresit sot, per uitjen e pemeve dekorative dhe gjelbrimit qytetit perdor ujin e pishem, i cili vjen ne qytet nga Fushe Kuqe me ngritje mekanike me kosto shume te larte. Nuk dihet afersisht tani kapaciteti qe mbart ky ujembledhes tani, sepse pas shume viteve pa mirembajtje mbushja me aluvione e ka zvoglu kapacietin mbajtes. Do te ishte me shume interes per bashkine e qytetit te shikonte mundesine e shpalljes te nje studimi fizibiliteti ne se sasia e ujit e ketij rezervuari ti do ti sherbente qyetit per funksionin e vaditjes gjelbrimit te qytetit me sistem hidrantesh. Madje ky ky uje te te komercializohet per t'ju shitur bizneseve per pastrim me kosto me te ulet se uje pishem. Ne se ky studim do te jete fizibel sot ekziton teknologjia per te realizuar nje projekt me te gjere se mirembajtja e gjelbrimit. Ky uje mund te sherbej dhe per pastrimin e rrugeve te qytetit si nje here e nje kohe. Ky eshte nje sygjerim modest, qe do te nxise sado pak idene e perdorimit te kesaj pasurie publike te pashfytezuar deri tani

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një automjet luksoz tip “Lamborghini” është kapur nga radarët e policisë ndërsa udhëtonte në bypass-in mes Fierit dhe Vlorës me shpejtësi

Mjeku pneumolog Arjan Mezini tha se rritja e rasteve me COVID në Shqipëri është më e madhe nga sa ai kishte parashikuar se do të ndodhte

E dëmtuar rëndë që nga tërmeti i 26 nëntorit, godina e Njësisë Vendore të Kujdesit Shëndetësor, ish-drejtoria e Shëndetit Publik në Durrë

Struktura e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka vendosur sekuestrimin e pasurisë së 5 shqiptarëve që po hetohen në Ho

Shoqata e Transportit publik nis punën të hënën, pas kërcënimeve që kryebashkiaku Erion Veliaj u bëri atyre se "nëse nuk nisin punën do i

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se Task- Forca anti-COVID do të vijojë intensifikimin e k

Ministria e Shëndetësisë raportoi sot se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar në vend 67 raste të reja të infektuar me koronavirus.

Finalizohet operacioni policor i koduar "Stadiumi", i zhvilluar në kushte të larta sigurie nga forcat operacionale të DVP Durrës, në bash

48 orë nga marrja e tamponëve të punonjësve të ISHSH Durrës dhe AKU Durrës, ende nuk kanë ardhur përgjigjet.

Fundjava dhe nisja e pushimeve ka bërë që në pikën doganore të Morinës të ketë një fluks të madh automjetesh nga Kosova që hyjnë në Shqip