Ish-të përndjekurit qëllojnë me vezë dy makina zyrtare të Gjykatës Kushtetuese

27/12/2012 - 10:40

 

TIRANË- Ish-të përndjekurit qëllojnë me vezë dy makina zyrtarësh të Gjykatës Kushtetuese. Precedenti ndodhi mëngjesin e sotëm para kryesisë së Kuvendit ku makinat me targa TR 0279 Z dhe TR 0283 Z ndodheshin të parkaura. 

Një grup ish-të përndjekurit kanë qenë para selisë së kryministrisë dhe më pas janë zhvendosur para selisë së kryesisë së Kuvendit, ku kanë qëlluar me vezë mjetet e zyrtarëve të Gjykatës Kushtetuese. 

Ky nuk është rasti i pari i reagimit të ish-të përndjekurve në këtë mënyrë. Pak kohë më parë ka qenë Gjergj Ndreca që ka qëllluar me miell makinën e kryeministrit Sali Berisha teksa hynte në selinë e Kuvendit. 

Kujtojmë që me 22 shtator të këtij viti, një grup ish-të përndjekurish nisën një grevë urive të cilat quan në vetëflijimin e disa prej tyre, ndërkohë që Lirak Bejko fatkeqësisht vdiq nga plagët e marra. Grevistët pretenduan se Qeveria nuk mbajti premtimet për dëmshpërblimin e viteve të tyre të burgut. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Përmes një postimi në rrjete sociale, Fondi Shqiptar i Zhvillimit ka përsëritur për të disatën herë që nga nisja e punimeve për rikonstru

Deputetja e Durrësit, Edlira Hyseni ka shprehur në rrjete sociale gëzimin e saj për shifrën rekord që iu akordua Shqipërisë në Konferencë

Bashkia e Durrësit ka publikuar në faqen zyrtare 8 pyetje dhe 8 përgjigje, ku synohet të sqarohen të gjitha pikëpyetjet e qytetarëve lidh

Presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen foli së bashku me kryeministrin Edi Rama pas përfundimit të Konferencës së Donator

Dera e apartamentit të Rakip dhe Dile Rekës qëndron gjithmonë hapur.

200 pacientë të vegjël në ditë kërkojnë ndihmën e bluzave të bardha në urgjencën pediatrike në Durrës.

Pas lirimit të dy ish- anëtarëve të bandës së Durrësit, Endrit Dokles dhe Sardian Sulejmanit, ILD ka filluar inspektimet në disa gjykata

Konferenca e Donatorëve në Bruksel ka mbledhur një shumë marramendëse për procesin e rindërtimit në Shqipëri, duke i kaluar të gjitha pri

Gjatë mbajtjes së seancës së dytë të Konferencës së Donatorëve në Bruksel, sa i takon procesit të rindërtimit në Shqipëri u bë me dijeni

Franca ka vendosur t’i dhurojë Shqipërisë 100 milionë euro për procesin e rindërtimit, pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit të 2019.