Ish-zv.kryeministrja padit Ramën në Gjykatë

20/04/2019 - 12:09

Ish-zëvendëskryeministrja teknike e PD-së, ardhur në detyrë pas marrëveshjes së bërë Rama-Basha, para zgjedhjeve të shkuara, ka paditur në gjykatë qeverinë shqiptare.

Bëhet fjalë për një padi të depozituar nga ish-numri dy i qeverisë, Ledina Mandia. Ajo për disa muaj, në kohën e plotësimit të kabinetit Rama me ministrat teknikë të zgjedhur nga PD-ja, ishte zëvendësja e Ramës në Qeveri.

Sipas padisë së bërë, Mandia kërkon që të rikthehet sërish në detyrë si Avokate e Përgjithshme e Shtetit.

Kujtojmë se Mandia u lirua nga detyra me urdhrin 156, datë 7 tetor 2013. Pas kësaj, ajo iu drejtuar gjykatës, duke kërkuar anulimin e urdhrit dhe përfitimin e pagave.

Gjykata Administrative e ka regjistuar tashmë këtë padi të Mandisë, si çështje për gjykim, që me datën 29 Mars, në të cilën ajo ka paditur Ramën dhe avokaturën e shtetit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeprokurorja e Përgjithshme, Arta Marku, ka paraqitur para Komisionit Parlamentar të Ligjeve raportin e Prokurorisë për vitin 2018.

Komisioni i Ligjeve po zhvillon sot një seancë dëgjimore me kryeprokuroren Arta Marku në Kryesinë e Kuvendit, drejtuar nga deputeti Ulsi

Inspektorati Shtetëror Shëndetësor njofton se nga data 1 – 26 maj, kanë vendosur 131 gjoba, 6 subjekte janë mbyllur dhe 243 masa kanë qen

Shqipëria do të vazhdojë me alternime kthjellimesh dhe vranësirash, por vranësira më të dukshme do të ketë në zonat veriore si dhe në zon

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, në mbledhjen e ditës së sotme, votoi me 3 vota pro dhe 2 kundër për pranimin e kërkesës ankimore të subje

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit njofton se po monitoron me rigorozitet cilësinë dhe efektivitetin e kontrolleve në Pikat e Kalimit Kufitar

Disa zona të Tiranës do të mbesin sot pa energji elektrike për disa orë, kjo për shkak të punimeve që po bëhen në rrjet.

Në Tiranë protesta e 6-të kombëtare kundër qeverisë të shtunën ( 25.05) u mbyll paqësisht, pa dhunë e sulme ndaj institucioneve si dy jav