Ish-zv.kryeministrja padit Ramën në Gjykatë

20/04/2019 - 12:09

Ish-zëvendëskryeministrja teknike e PD-së, ardhur në detyrë pas marrëveshjes së bërë Rama-Basha, para zgjedhjeve të shkuara, ka paditur në gjykatë qeverinë shqiptare.

Bëhet fjalë për një padi të depozituar nga ish-numri dy i qeverisë, Ledina Mandia. Ajo për disa muaj, në kohën e plotësimit të kabinetit Rama me ministrat teknikë të zgjedhur nga PD-ja, ishte zëvendësja e Ramës në Qeveri.

Sipas padisë së bërë, Mandia kërkon që të rikthehet sërish në detyrë si Avokate e Përgjithshme e Shtetit.

Kujtojmë se Mandia u lirua nga detyra me urdhrin 156, datë 7 tetor 2013. Pas kësaj, ajo iu drejtuar gjykatës, duke kërkuar anulimin e urdhrit dhe përfitimin e pagave.

Gjykata Administrative e ka regjistuar tashmë këtë padi të Mandisë, si çështje për gjykim, që me datën 29 Mars, në të cilën ajo ka paditur Ramën dhe avokaturën e shtetit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Temperaturat ne pjesen me te madhe te qyteteve gjate dites se sotme ishin më të ulta në krahasim me ditët e tjera të muajit qershor.

Ndërsa pak minuta na ndajnë nga takimi elektoral i kryeministrit Rama dhe protestës së opozitës në Durrës, qyteti bregdetar “blindohet”.

Ditën e sotme kryeministri Edi Rama takoi në selinë e PS-së, shefen e Misionit të ODIHR, Adry Glover.

Kryeministri Edi Rama pritet të vijë sot në Durrës për të zhvilluar takimin përmbyllës të fushatës elektorale për bashkinë e qytetit breg

Plazhi ka nisur, por një sërë kërkesash të reja të vendosura nga Ministria e Mjedisit, që kanë të bëjnë me krijimin e hartave të reja për

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Tiranë, Luigi Soreca, ka takuar ditën e sotme kryetarin e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian D

Kolegji Zgjedhor shqyrton sot kërkesën e Idajet Beqirit, kreut të Partisë Uniteti Kombëtar i cili kërkon shfuqizimin e vendimit të KQZ, i

Franca do të goditet nga një valë e nxehtë gjatë kësaj jave, me temperatura që parashikohen të shkojnë mbi 40 gradë Celsius.

Drejtori i Hekurudhave në Durrës, Ani Dyrmishi është thirrur Prokurorinë e Krimeve të Rënda për dosjen “339”, një pjesë e përgjimeve të s

Drejtori i burgut të Reçit, Gëzim Selimi është dorëhequr nga posti ditën e sotme.