Italia i dhuron Durrësit disa automjete e pajisje zjarrfikëse, mbërrijnë nesër në port (VIDEO)

01/10/2020 - 21:23

Italia vazhdon të ndihmojë popullin shqiptar me ndihma të njëpasnjëshme që kur vendi ynë u godit nga tërmeti shkatërrimtar i 26 nëntorit 2019.

Ditën e nesërme, rreth orës 16:00 mbërrin në Portin e Durrësit nga Ankona një sasi mjetesh zjarrfikëse (që konsiston në automjete zjarrfikëse dhe pajisje të tjera) e dhuruar nga Trupa Kombëtare Zjarrfikëse Italiane, destinuar për Prefekturën dhe Bashkinë e Durrësit.

Dhurimi bëhet në kuadër të Marrëveshjes së Bashkëpunimit Ndërkombëtar për Ofrimin Reciprok të Bashkëpunimit për Aktivitetet Logjistike të Asistencës Publike.

Mediet italiane kanë publikuar edhe pamjet e mjeteve zjarrfikëse që do t’i dhurohen flotës së Durrësit, të cilat nisen sonte në mbrëmje.

"DurrësLajm" mëson se në ceremoninë e pritjes gjatë ditës së nesërme në portin e Durrësit, do të jenë të pranishëm edhe Ambasadori i Italisë Fabrizio Bucci, Kryetarja e Bashkisë Durrës Emiriana Sako si dhe Prefekti i Durrësit Roland Nasto.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kurimi i pacientëve me COVID-19 në Shqipëri shpesh është bërë në mënyrë të pavarur nga mjekët dhe kjo ka sjellënjë shqetësim të shtuar të

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot me diell në të gjithë territorin.

Përfaqësuesi i Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi i ftuar mbrëmjen e sotme në Open ka publikuar denoncimin e qytetarit nga Shijaku, të c

Infektohet nga koronavirusi kryetari i bashkisë së Belshi, Arif Tafani.

Që nga dita e nesërme, datë 24 nëntor, ora lokale greke 07:00 deri në orën 07:00 të datës 25 nëntor dogana e Kakavijës, e vetmja pika kal

Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipërisë ka shpërndarë një mesazh në rrjetet sociale pasi kryepeshkopi Anastas Janullatos u shërua nga k

Ambasada Gjermane Tiranë njoftoi qytetarët se prej kësaj të hëne sektori i vizave dhe pasaportave është hapur sërish me kapacitet të kufi

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.

Ekspertja e Institutit të Shëndetit Publik, Eugena Tomini ka folur në rubrikën "Opinion" në News24 për çështjen e transportimit të të sëm

Luljeta Kopliku, bashkëshortja e inxhinierit elektronik, Bashkim Kopliku ka folur për mediat duke zbuluar më shumë detaje për humbjen e m