Ja kush e drejton arsimin në Durrës...

18/10/2019 - 19:22

"Zyra Vendore Arsimore Durres   Sot u finalizua me sukses procesi i votimit ne dy ambientet e ngritura ne Gjimnazin Leonik Tomeo per ciklin AMU dhe AML ku cdo kryetar votoi per kandidatin e tyre te preferuar. Po ju prezantojme disa momente nga procesi i votimit". - shkruhet në postimin në rrjete sociale nga ZVA Durrës.

Zyra Vendore Arsimore Durrës jep shembull të keq në zbatimin e rregullave të drejtshkrimit të gjuhës shqipe:
- mungojnë “ë”-të,
- “ç”-ja,
- thonjëzat dhe
- sinonimet e fjalëve të huaja në shqip (u finalizua – përfundoi; ambiente – mjedise; preferuar – parapëlqyer; prezantoj – paraq/it-es; moment – çast).

Ja qortimi i gabimeve në tekstin e mësipërm:

“Sot [duhet data: 18 tetor 2019] përfundoi me sukses procesi i votimit ne dy mjediset e ngritura në gjimnazin “Leonik Tomeo” për ciklin AMU dhe AML, ku çdo kryetar votoi për kandidatin e tyre të parapëlqyer. Po ju paraqesim disa çaste nga procesi i votimit”.

Th.M.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mesa duket nuk kanë të mbaruar problemet me gabimet gramatikore të grupit të deputetëve të Parlamentit që morën mandatet e lëna të Partis

Avokati dhe përmbaruesi i njohur nga Durrësi, Lorval Petani ka marrë në Assisi, Itali titullin "Cavaliere Crociato".

30-vjeçarja nga Kavaja, Marsida Qatja, e cila u bë e njohur pas konfliktit me armë në banesën e saj, ku mbeti i vrarë Dritan Haxholli, vi

Dy avionë amerikanë janë ulur në pistën e bazës ajrore të Kuçovës që pritet të kthehet në një bazë funksionale të NATO-s.

Policia e Durrësit merr masa për rritjen e parametrave të sigurisë rrugore në fundjavë.

Policia e Shtetit ka marrë një sërë masash sigurie për zhvillimin e ndeshjes Shqipëri-Francë ditën e nesërme.

Bashkia e Durrësit vijon mbështetjen e saj për arsimin e fëmijëve, edhe në rastet kur familjet e tyre kanë vështirësi për të garantuar kë

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash por që mundësitë për reshje shiu janë të pakta.

Mbiemri “Çela” dhe profesioni “prokuror”, janë dy detaje që aksidentalisht e lidhën Olsian Çelën me prokurorin famëkeq të kohës së diktat

Nga samiti i Selanikut, ambasadori i SHBA-së në Greqi Geoffrey R.