Ja sa pritet të jetë bonusi i qirasë mujore për të prekurit nga tërmeti në Durrës

11/12/2019 - 21:23

Janë me qindra familjet durrsake që vazhdojnë të paraqiten çdo ditë para bashkisë së Durrësit për të paraqitur dokumentacionin e nevojshëm për të përfituar nga bonusi i qirasë.

Nënkryetari i bashkisë, Florian Tahiri, ka publikuar mbrëmjen e sotme në profilin e tij në rrjete sociale vlerën që pritet të ketë bonusi i qirasë për çdo familje, nisur edhe nga përbërja familjare.

Bonusi i qirasë:

1+1 —> 20.000 ALL

2+1 —> 25.000 ALL

3+1 —> 30.000 ALL

Këto janë vlerat e bonusit të qirasë që pritet të përfitojë çdo qytetar i Durrësit i prekur nga tërmeti, nëse do të sistemohet në apartamente apo shtëpi private 1+1, 2+1 dhe 3+1.

Nënkryetari i bashkisë sqaron për DurrësLajm se listat e familjeve që do të përfitojnë nga bonusi i qirasë vijojnë të përditësohen çdo ditë dhe lista përfundimtare mund të ketë të përfshira rreth 2500 familje të prekura nga tërmeti i 26 nëntorit.

Duke qenë se në media është transformuar deklarata e tij në një lidhje live, Tahiri kërkon të nënvizojë edhe njëherë se vlerat e bonusit pritet të jenë 20 mijë, 25 mijë dhe 30 mijë lekë në muaj.

Në ndryshim nga Tirana, ku Këshilli Bashkiak ka miratuar vlerat e bonusit 18.000; 22.000 dhe 27.000 mijë lekë të reja, në Durrës pritet që bonusi mujor të ketë vlera më të larta, për shkak se dhe çmimi i qirave në Durrës është ngritur mjaft pas tërmetit për shkak të kërkesës shumë të lartë të qytetarëve për akomodim të ri.

Ndërsa disa qytetarë kanë nisur të lidhin kontratat e para të qirasë, vlera përfundimtare e bonusit nuk është miratuar ende në Këshillin Bashkiak të Durrësit dhe për pasojë edhe derdhja e parave në llogaritë e qytetarëve që do të përfitojnë prej tij nuk ka nisur të lëvrohet.

Vetëm pas vendimmarrjes së KB-së Durrës, bashkia do të nisë të rimbursojë qytetarët për kontratat e qirasë së shtëpive.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mbi 16 ton ndihma humanitare të grumbulluara nga komuniteti shqiptar i Selanikut në Greqi janë nisur për në Shqipëri.

Të gjithë ata qytetarë që kanë humbur shtëpitë e tyre nga tërmeti i 26 Nëntorit do të përfitojnë banesa në bazë të numrit të familjarëve.

Jemi në pikun e dimrit, dhe moti po tregon qëndrueshmëri.

Nesër në orën 10.00, Gjykata e Tiranës do të japë masat e sigurisë për 31 personat e ndaluar për dëmet nga tërmeti i 26 nëntorit.

Bashkia e Durrësit ka publikuar online 6 shpallje për vende të lira pune në administratën vendore.

Dalina Bucaj do të jetë drejtoresha e re e Tatimeve në Durrës.

Gjykata e Tiranës ka ndryshuar sot masën e sigurisë për 6 personat e dyshuar të rastit të bujshëm “Toyota Yaris”.

Kur kanë kaluar 53 ditë nga tërmeti shkatërrimtar i 26 nëntorit 2019, shit-blerja e apartamenteve në Durrës është thuajse e bllokuar.

Gjyqtarja Enkeleida Hoxha që mori vendimin për lirimin e Endrit Dokles ka shqyrtuar më përpara dhe 5 kërkesa të këtij të dënuari shkruan

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka bllokuar 4.032 tonë marmaladë në Pikë Kufitare të Hanit të Hotit.