“Jam hajdut, por jo vrasës”, shënjestra e atentatit, i dyshuar si bashkëpunëtor për vrasjen e avokatit grek

27/05/2019 - 09:13

Foto: ENO MATA

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur orët e para të mëngjesit të kësaj në hëne në fshatin Poro të Novoselës në Vlorë. Dy të rinjve, Sotiraq Mëhilli, 22 vjeç dhe Eno Mata, 32 vjeç u është bërë atentat, teksa po lëviznin me motorr në fshatin e tyre.

Ndërkohë, si pasojë e të shtënave me armë ka mbetur i vrarë 22-vjeçari Mëhilli, dhe 32-vjeçari Mata ndodhet në gjendje të rëndë në spitalin e Traumës në kryeqytet.

Sakaq, është bërë me dije se shënjestër e atentatit ka qenë Eno Mata. 32-vjeçari nuk është emër i panjohur, pasi është një prej personave më të kërkuar në Greqi.

Mata është i dyshuari i vrasjes së avokatit grek, Mihalesi Zafeiropoulos. Ngjarja ka ndodhur në tetor të vitit 2017, ndërsa pak kohë pas vrasjes Mata i ka lënë një shënim policisë greke.

Sa i përket çështjes së z.Zafeiropoulos, jemi të dy viktima. Unë di të mbaj përgjegjësinë time. Nëse do ta dija si do të shkonin punët, nuk do të bëhej kështu siç u bë. Jam hajdut, por nuk jam vrasës”, thuhet në letër, ndërsa në fund ishte shënimi “Maradona – këmbëshpejti”.

Kujtojmë se vrasja e avokatit grek ndodhi mbrëmjen e 12 tetorit në Athinë. Shqiptari Mikel Brahimaj është arrestuar si personi që qëlloi për vdekje avokatin dhe ka pranuar krimin, ndërsa Eno Mata u arratis drejt Shqipërisë pas ngjarjes.

Mata është është rritur në qytetin Arkadia në Greqi dhe ka luajtur futboll me ekipin e atij qyteti. Shokët e tij e thërrisnin “Maradona shqiptar” për shkak të aftësive të tij në futboll.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Këshilli Bashkiak i Tiranës ka pranuar akt-konstatimin e Institutit të Ndërtimit që e shpall të pabanueshme Godinën nr.15 në Qytetin Stud

Zgjidhet sot Kryeprokurori i ri i Përgjithshëm.

Banorët e një pallati 13-katësh në lagjjen numër 5 në Durrës janë hedhur në protestë, pasi sipas tyre askush nuk po kthen vëmëndjen nga 6

Biznesmeni Hazir Gashi, pallatet e të cilit janë dëmtuar rëndë nga tërmeti i 26 nëntorit i është përgjigjur shqetësimit të banorëve të Du

Teksa vijon inspektimi i objekteve të dëmtuara në Durrës nga grupet e inspektimit, OSHEE ka shpërndarë në terren 9 grupe, 3 prej të cilav

Vijon përditësimin i të dhënave dhe bilancin paraprak të punës deri në orën 12:00 të ditës së sotme në bashkitë Durrës, Krujë, Shijak, Ku

Është zhvilluar këtë të enjte në institucionin e Presidencës shorti për zgjedhjen e anëtarëve të KED.

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka konfirmuar në detyrë Prokuroren e Krimeve të Rënda, Doloreza Musabelliu.

Këto foto të ngjashme si në kampet e emigrantëve apo kampet e të ikurve nga lufta, janë shkrepur nga fotografët e LSA në Manzë të Durrësi

Pas 4 orësh nën rrënoja, Lavdosh Petoshati, sipërmarrës nga Durrësi, lutej për jetën dhe falenderonte Zotin që familja e tij, një kat më