Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Java e parë e marsit, rekord viktimash nga Covid

07/03/2021 - 19:40

Java e parë e marsit mban rekord viktimash për shkak të Covid-19 në më shumë se 11 muaj pandemi në Shqipëri. Krahasuar me javën e parë të dhjetorit kur kishim edhe pikun e valës së dytë të Covid me 112 viktima në Shqipëri, java e parë e marsit shënon 122 viktima. 

Me shqetësim shihet humbja e jetëve tek grupmoshat e reja. Po ashtu edhe numri i të infektaurve mbetet i lartë gjatë kësaj jave. Por krahasuar me javën e parë të shkurtit kemi ulje të rasteve të infektimeve.

Nëse javën e parë të shkurtit në vend kishim mbi 7200 të infektuar, kjo javë ka pësuar një ulje të inefktimeve. Në vend janë regjistruar afro 5 mijë të infektuar.

Ekspertët e Institutit të Shëndetit Publik thonë se shkak i kësaj situate janë qarkullimi i varianteve të reja të Covid, atij britanik dhe të Afrikës së Jugut, të cilët kanë një përhapje dhe agresivitet më të madh.

Megjthatë, ekspertët thonë se vala e tretë e Covid në Shqipëri, pikun e ka pasur në mes të muajit shkurt. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ambasadorja amerikane Yuri Kim është shqetësuar nga titujt e mediave pas një interviste të saj lidhur me zgjedhjet në Shqipëri.

Për ambasadoren e SHBA-ve në Tiranë, Yuri Kim, “blerja e votës është krim”.

Ditën e nesërme (e mërkurë), në orën 12.00, Këshilli Bashkiak Durrës do të zhvillojë një mbledhje jashtë radhe, ku në rendin e ditës janë

Dy persona janë shpallur në kërkim nga policia e Kurbinit pas konfliktit të ndodhur sot në qendër të Mamurrasit, ku mbetën të plagosur dy

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 5 persona nga COVID-19, ndërsa janë raportuar 234 raste të rej

Zv/ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli ka deklaruar në komisionin e Ekonomisë së kryeministri Edi Rama ka meritë të veçantë për sigu

Komandohet kryetarja e Njësisë Administrative nr.6 në Bashkinë Durrës.

Gjykata e Durrësit ka dhënë masën e sigurisë "arrest me burg" për Erion Petin dhe Klaudio Xibrakun, administratorë të kompanisë, në konte