“Java Evropiane e Lëvizjes”, aktivitete sensibilizuese në Shijak

20/09/2019 - 21:27

Në kuadër të “Javes Europiane të Lëvizjes”, Bashkia Shijak në bashkëpunim me kopshtet dhe shkollat zhvilluan aktivitete të ndryshme sensibilizuese.

"Çdo ditë qyteti ku jetojmë ndryshon dhe zhvillohet, ndaj duhet të bëjmë të mundur që brezat e rinj, fëmijët dhe nxënësit të ndërgjegjësohen dhe edukohen për lëvizshmërinë urbane bazuar në rregullat e sinjalistikës rrugore.
Fokusi i aktiviteteve të zhvilluara sot ishte përmirësimi i cilësisë së jeteses së fëmijëve përmes lëvizjes me bicikleta duke respektuar sinjalistikën.
Të duam natyrën,jetën, të mbështesim zhvillimin e qytetit tonë me ambiente me sa më pak ndotje.
Java e Lëvizjes na kujton se kur vjen puna tek lëvizshmëria personale ka me të vërtetë një zgjedhje, dhe një zgjedhje e mirë bën një ndryshim të prekshëm në shëndetin tonë dhe cilësinë tonë të jetës. Pra, le të mbajmë një qëndrim për ajrin e pastër, dhe për hapësirat urbane që po ndërtohen për njerëzit. Qytetet janë për qytetarët e le t’i mbajmë ato të tilla.",
- shkruan kryebashkiaku i Shijakut, Elton Arbana.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas mesnatës së kësaj të diele, në rrethrrotullimin e sheshit Shqiponja, në hyrje të Tiranës, do të ketë devijime të lëvizjes së automjet

Një grup prej 35 personash është dënuar me 192 vite burg në total nga Gjykata për Korrupsionin dhe  Krimin e Organizuar.

"Brenda 80 ditësh do të realizohen 7 nga 9 lotet e projektit për riparimin e muraturave në mjediset e përbashkëta në 458 pallatet e d

Dita e hënë do të sjellë sërish rrezet e diellit, pas dy ditëve me shi në të gjithë territorin.

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur përditësimin e situatës Covid në vendin tonë. Në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 299 q

Policia e Shtetit ka gjobitur 688 qytetarë që janë konstatuar pa maskat mbrojtëse gjatë 24 orëve të fundit.

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu thotë se qeveria është gati për spitalin Covid 3, ndërsa ka nisur puna edhe për spitalin Cov

Pasditen e së shtunës, shoqata “Durrësi autokton” ka zhvilluar “Festën e Ullirit 2020”, e kthyer në festa tradicionale prej vitesh.

Pandemia thuajse i ka boshatisur plazhet e Durrësit edhe pse është një fundjavë e ngrohtë tetori.

Ministria e Shëndetësisë ka reaguar pas vdekjes së 53-vjeçarit nga Ndroqi, i cili humbi jetën pas sorollatjes nëpër spitale pa marrë mjek