“Java Evropiane e Lëvizjes”, aktivitete sensibilizuese në Shijak

20/09/2019 - 21:27

Në kuadër të “Javes Europiane të Lëvizjes”, Bashkia Shijak në bashkëpunim me kopshtet dhe shkollat zhvilluan aktivitete të ndryshme sensibilizuese.

"Çdo ditë qyteti ku jetojmë ndryshon dhe zhvillohet, ndaj duhet të bëjmë të mundur që brezat e rinj, fëmijët dhe nxënësit të ndërgjegjësohen dhe edukohen për lëvizshmërinë urbane bazuar në rregullat e sinjalistikës rrugore.
Fokusi i aktiviteteve të zhvilluara sot ishte përmirësimi i cilësisë së jeteses së fëmijëve përmes lëvizjes me bicikleta duke respektuar sinjalistikën.
Të duam natyrën,jetën, të mbështesim zhvillimin e qytetit tonë me ambiente me sa më pak ndotje.
Java e Lëvizjes na kujton se kur vjen puna tek lëvizshmëria personale ka me të vërtetë një zgjedhje, dhe një zgjedhje e mirë bën një ndryshim të prekshëm në shëndetin tonë dhe cilësinë tonë të jetës. Pra, le të mbajmë një qëndrim për ajrin e pastër, dhe për hapësirat urbane që po ndërtohen për njerëzit. Qytetet janë për qytetarët e le t’i mbajmë ato të tilla.",
- shkruan kryebashkiaku i Shijakut, Elton Arbana.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nis numërimi mbrapsht për reformën zgjedhore në Shqipëri, pasi sot është afati i fundit për të cilin palët janë angazhuar ta përmbyllin a

Sipas parashikimit të meteorologëve, vranësirat e shpeshta do mbeten prezente në territorin shqiptar sot, duke sjellë reshje afat shkurtr

Aktori i njohur Naum Shundi i ftuar në emisionin “Kjo javë” në “News 24” nga gazetarja Nisida Tufa, deklaroi se është ndjerë shumë keq pë

Pas padive që ka depozituar Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit në lidhje me shembjen e godinës së vjetër, ka reaguar Prokuroria e Posaçme ku

Linja ajrore ekonomike Wizz Air deklaroi se do të operojë me një bazë të re në Tiranë.

Duke filluar nga dita e hënë, hotelet në të gjithë vendin do të kenë akses për të aplikuar për hapjen e plazheve private.

Një ditë më parë, në mbledhjen e Këshillit Bashkiak Durrës u miratua lista parapake me emrat e 8782 qytetarëve, që pritet të përfitojnë g

462 qytetarë të Durrësit janë refuzuar për të përfituar dëmshpërblimin e dëmeve të shkaktuara nga tërmeti, megjithëse kanë aplikuar në pr

Kapet dhe arrestohet me qëllim ekstradimi drejt Italisë, 29-vjeçari i kërkuar për veprat penale “Pjesëmarrja në organizatë kriminale” dhe

Nuk dimë nëse ka qenë një moskoordinim mes institucioneve apo gabim i policisë në urdhrin e saj por brenda ditës së sotme Policia e Shtet