“Jusuf Puka”/ Reagon bashkia e Durrësit: Pse u transferuan nxënësit dhe kur pritet të nisë rikonstruksioni

10/01/2019 - 14:19

Që nga mesi i muajit tetor, 480 nxënësit e shkollës “Jusuf Puka” u transferuan për të zhvilluar procesin mësimor pasditeve tek “Bedrie Bebeziqi”. Por kur kanë kaluar gati dy muaj nga ky transferim, rikonstruksioni i shkollës nuk ka nisur ende.

E pyetur nga DurrësLajm për këtë problem, bashkia e Durrësit sqaron se transferimi i nxënësve u bë jo sepse do të niste rikonstruksioni, por sepse gjendja e amortizuar e shkollës nuk lejonte zhvillimin e mësimit, pasi mund të vinte në rrezik jetën e nxënësve që e frekuentonin atë. Sipas bashkisë, rikonstruksioni i shkollës është ende në proces tenderimi dhe sapo të përfundojnë këto procedura do të nisin punimet. 

Gjithsesi, ajo që të bën përshtypje është fakti se pse nxënësit u lejuan të frekuentojnë shkollën për rreth një muaj, që nga mesi i shtatorit kur nisi viti i ri arsimor dhe vetëm më vonë u konstatua se ambientet e amortizuara mund të vinin në rrezik jetën e fëmijëve! 

Të njëjtat burime të bashkisë i deklaruan DurrësLajm se shtatori i këtij viti do t’i gjejë nxënësit e shkollës “Jusuf Puka” në ambientet e rikonstruktuara dhe punimet do të bëhen me ritme të përshpejtuara nga firma që do shpallet fituese e tenderit.

Kujtojmë se transferimi i nxënësve për të zhvilluar mësimin pasdite pranë shkollës “Bedrie Bebeziqi” u prit me protesta të shumta nga prindërit e nxënësve. Shumë prej tyre denoncuan në DurrësLajm kushtet aspak të përshtatshme të shkollës, ku mungonin kangjellat në dritat e katit të parë, dyert e tualeteve, ndriçimi nëpër klasa dhe era e rëndë e kanalizimeve e bënte thuajse të pamundur zhvillimin normal të procesit mësimor. Shumë prindër deklaruan se ishin gati t’i çonin fëmijët në shkolla të tjera. Këto ankesa çuan në inspektimin e shkollës “Bedrie Bebeziqi” nga vetë drejtoresha e DAR, Lindita Muka, e cila u mundua të justifikonte kushtet skandaloze të ambienteve të shkollës që ndodhet në qendër të qytetit bregdetar.

M.B.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Majlinda Bregu është kthyer në Tiranë.

Komisioni i BE për Punët e Jashtme (AFET) dhe Liritë Civile, Drejtësisë dhe Punët e Brendshme (LIBE) kritikuan Shqipërinë dhe vendet e tj

Komisioneri për zgjerim në Bashkimin Evropian, Johannës Hahn ka zhvilluar një takim me ambasadorin e BE në Shqipëri, Luigi Soreca.

Këshilli i Lartë i Prokurorisë do të mblidhet ditën e nesërme në orën 10:00 për të çelur garën për zgjedhjen e Prokurorit të Përgjithshëm

Një tjetër denoncim nga qyteti i Durrësit, ku përmes një videoje tregohet se si po shkatërrohet historia dhe trashëgimia kulturore e një

Ministria e Brendshme e quan akt terrorist shpërthimin me tritol në një shtyllë të tensionit të lartë në Fushë-Krujë.

Prezenca e OSBE-së në Shqipëri i është bashkuar thirrjes së KQZ-së, drejtuar partive politike, për dorëzimin e propozimeve për emrat e an

Gjykata e Apelit në Tiranë nuk ka pranuar ankimimin e studentëve, të cilët qëlluan me vezë kryeministrin Edi Rama në vitin 2015.

Gjyqtari i Gjykatës së Apelit Vlorës, Skënder Damini, i cili ishte njëri prej tre anëtarëve të trupës gjykuese që dha aprovimin e uljes s

Katër rrugë të qytetit të Durrësit, pritet të rikonstruktohen së shpejti.