Këshilli Qarkut Durrës, vendime të rëndësishme

02/07/2012 - 00:00

 

Është zhvilluar ditën e Premte dt 29 Qershor në ambjentet e Këshillit të Qarkut Durrës mbledhja e rradhës e këtij institucioni. Bazuar në rendin e ditës të mirëpërcaktuar, Kryetarja e Këshillit të Qarkut znj.Eglantina Begteshi bëri një përmbledhje të projekt-vendimeve të cilat ishin të rëndësishme të merrnin dritën jeshile nga ana e antarëve për Qarkun e Durrësit. Një nga pikat më kryesore të cilat kanë një impakt të drejtëpërdrejtë, ishte edhe miratimi i disa ndryshimeve në përdorimin e të ardhurave ku parashikohej “rikonstruksion i rrugëve të fshatit Gjepalaj, Hardhishtë, me gjatësi të përgjithëshme  2851 ml me një fond prej 4 200 000 lekë”.

Vendimet

  1. Betim i antarit të Këshillit të Qarkut , z.Dashnor Osmani
  2. Miratimin  e Rregullores së Brendshme të funksionimit të Adimistratës së Këshillit të Qarkut
  3. Miratimin e një ndryshimi në buxhetin e Këshillit të Qarkut
  4. Vendim për linjën e trasportit Shijak-Bulqizë-Shijak
  5. Shpalljen “Dëshmor i Atdheut” i  Besnik Hasan Veseli
  6. Shpalljen “Dëshmor i Atdheut” i  Kastriot Hasan Alija
  7. Miratim vendimi për trasferimin e eshtrave të Dëshmorit të Atdheut Seit Hoxha
  8. Informacion mbi projektet IPA

Një vendim i rëndësishëm në lidhje me mbarvajtjen e punës së Këshillit të Qarkut Durrës ishte dhe betimi i antarit të deleguar nga komuna Maminas , Dashnor Osmani. Këshilli Komunal i Maminasit ka 15 anëtarë, tetë prej të cilëve kontrollohen nga koalicioni “Aleanca për të Ardhmen” dhe shtatë nga koalicioni “Aleanca për Qytetarin”. Komuna e Maminasit, krahas kryetarit të Komunës, dërgon edhe një anëtar tjetër për në Këshillin e Qarkut. Në garë ishin Dashnor Osmani i koalicionit “Aleanca për Qytetarin” dhe Shyqyri Mema i koalicionit “Aleanca për të Ardhmen”. Votimi u mbyll me tetë vota në favor të Dashamir Osmanit, gjashtë vota në favor të Shyqyri Memës, dhe një votë u shpall e pavlefshme. Por, komisioni i përkohshëm i ngritur për të administruar këtë votim shpalli si të pavlefshme edhe një votë tjetër, e cila ishte në favor të Dashnor Osmanit. Komisioni i përkohshëm vendosi që votimi të kryhej edhe një herë. Votimi i dytë i dha shtatë vota kandidatit Dashnor Osmani, shtatë vota kandidatit Shyqyri Mema, dhe një votë rezultoi e pavlefshme. Në këto kushte u vendos që votimi duhet të kryhej përsëri, por u shty për një mbledhje tjetër. Por, mbledhja tjetër nuk u mbajt për shkak të padisë që dorëzoi Partia Demokratike, ku kërkonte që vota e shpallur e pavlefshme në votimin e parë të konsiderohej e rregullt.

Këshilli Komunal Maminas

Koalicioni “Aleanca për të Ardhmen”   8

Koalicioni “Aleanca për Qytetarin”     7

Proçesi Gjyqësor

Vendimi i dt 22/05/2012 ku paditësi , z.Dashnor Osmani me padinë drejtuar Gjykatës Rrethit Gjyqësor Durrës ka kërkuar në objektin e padisë : “revokimin e vendimit të Këshillit të Komunës Maminas i dt 8/7/2011” për zgjedhjet e antarit që përfaqëson Këshillin e Komunës në Këshillin e Qarkut raundi i dyti dhe shpalljen nga gjykata të, z.Dashnor Osmanit fitues në votimin e parë për zgjedhjen e antarit që përfaqëson Këshillin e Komunës në Këshillin e Qarkut në raundin e parë. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pak orë pasi Partia Demokratike publikoi dokumentet, të cilat pretendon se provojnë arrestimin e kryebashkiakut të Vaut të Dejës, Mark Ba

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka lënë në fuqi vendimin e KPK për prokurorin Bujar Hoti.

Kryeministri Edi Rama ndodhet prej disa orësh në kalatën nr.4 të portit të Durrësit në një takim sekret me miliarderin britanik, Nathaine

Prefekti i Qarkut Durrës, Roland Nasto e nisi ditën sot me vizitat e urimit për një fillim të mbarë e sa më të frytshëm në rrugën e dijes

Në disa zona të Durrësit dhe Shijakut do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike të mërkurën më datë 18 shtator.

Zbardhen emrat e dy kandidatëve që do të zëvendësojnë vendin e lënë bosh nga Gentian Osmani në Këshillin e Lartë të Prokurorisë.

Sot ka nisur viti i ri shkollor për sezonin 2019-2020, ndërsa nxënësit e emocionuar, shoqëruar nga prindërit e tyre, i janë drejtuar inst

Sipas Meteoalb, Shqipëria do të karakterizohet nga kthjellime, por herë pas herë do të ketë dhe kalime vranësirash kryesisht në zonat mal

Emigrimi i studentëve dhe punëtorëve të kualifikuar po shoqërohet me humbje të kapitalit njerëzor dhe kjo po ndikon negativisht te vendet

Është ndarë nga jeta në moshën 100 vjeçare ish-gjenerali Rrahman Parllaku. Ai është njohur ndryshe dhe si “Gjenerali i 3 epokave”.