Kalojnë Vetingun dy gjyqtarë të Krimeve të Rënda dhe Apelit

08/11/2019 - 11:12

Dy gjyqtarë kanë arritur të kalojnë sot procesin e Vetting-ut. Vendimi është marrë nga Komisioni i Pavarur Kualifikimit.

Daniela Shirka, gjyqtare në Gjykatën e Shkallës së Parë për Krimet e Rënda, u konfirmua në detyrë nga trupi gjykues i përbërë nga Valbona Sanxhaktari, Roland Ilia relator, Genta Tafa (Bungo).

Në detyrë u konfirmua edhe Artur Kalaja, gjyqtar në Gjykatën e Apelit Tiranë. Vendimi u mor nga trupa gjykuese e përbërë nga Pamela Qirko, Alma Faskaj relatore dhe Firdes Shuli.

Ndonëse Kalaja u përball me dyshime për ‘trajtim preferencial” të bashkëshortes dhe babait të tij në Agjencinë e Kadastrës së Pasurisë së Patundshme dhe u pretendua për pasaktësi në kriterin e sigurisë, provat e paraqitura nga gjyqtari janë marrë në konsideratë nga KPK.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Tre anëtarët e këshillit të Autoritetit të Mediave Audiovizive kanë votuar kundër  kalimit në Kuvend të projektligjit “Për shërbimet e me

Pas vendimit të presidentit Ilir Meta, i cili i dërgoi një letër Zyrës së Asamblesë Parlamentare të OSBE në Kopenhagen, asaj në Tiranë dh

Burime të rezervuara tregojnë se përveç ambasadorit të OSBE, Bern Borchardt, i cili u shpall person non grata prej Presidentit Meta, mëso

Investimet e huaja në Shqipëri shumë shpejt pritet të hyjnë në një fazë vështirësie.

18 ditë pas atentatit që e la të plagosur është larguar drejt shtëpisë së tij, shtetasi Aleksandër Laho, i njohur ndryshe si "Rrumi".

Tashmë është hapur gara për pozicionin e kryeprokurorit të Shqipërisë.

Mëngjesin e sotëm, 11-vjeçari Alvin Berisha, i shoqëruar nga babai Afrimi e familjarët e tij, ka nisur vizitat mjekësore në spitalin e Le

Objektet e zbuluara në ujrat detare pranë Durrësit së shpejti do të vendosen së bashku në Muzeun Arkeologjik, i cili kohët e fundit ka ma

Gjykata e Tiranës ka lënë në burg 33-vjeçaren, Amarilda Leka e cila përmes mashtrimit arriti t'i merrte 50 mijë euro një të dënuari për v

SHCBA ka nisur verifikimet për disa punonjës policie pasi dyshohet se kanë dekonspiruar aksionin për arrestimin e ish kryebashkiakut të V