Kamera tek vendgrumbullimet e mbeturinave, Sako: Do të denoncojmë qytetarët e papërgjegjshëm (VIDEO)

10/08/2019 - 15:53

Kamera për të mbikqyrur pikat e grumbullimit të mbeturinave, për të evidentuar qytetarët e papërgjegjshëm. Kjo është një nga iniciativat që pritet të ndërmarrë kryebashkiakja Valbona Sako në javët në vazhdim. “Për të mbajtur një qytet të pastër, nuk mjafton vetëm puna e ndërrmarrjes së Pastrim Gjelbërimit, por duhet kontributi i gjithsecilit”, thotë për DurrësLajm kryetarja e bashkisë. Ajo deklaron se aksioni është pritur mjaft mirë nga qytetarët dhe pastrimi i qytetit do të jetë gjithnjë në fokusin e punës së saj dhe ndërrmarrjeve në varësi të bashkisë. 

Krahas aksionit të pastrimit të qytetit ka nisur ndëshkimi i subjekteve private që ndotin ambientin. Në këtë javë të parë, janë marrë masa administrative kundrejt 6 subjekteve, ndërkohë që situata do të vazhdojë të mbahet nën monitorim. 

Ditën kur kryebashkiakja nisi aksionin e pastrimit, kreu i PD-së së Durrësit doli në një konferencë për shtyp për të denoncuar ndotjen ambientale të qytetit. Kryebashkiakja Sako ka një apel për strukturat e PD-së lokale për këtë çështje. 

Megjithëse vetëm një javë në postin e kryebashkiakes, Sako ka komunikime të vazhdueshme me qytetarët dhe takime të përditshme me ta si në zyrë, ashtu edhe në terren. Një nga problematikat e ngritura prej tyre është edhe ndriçimi i rrugëve apo lagjeve të qytetit. Në shumë zona tashmë ka nisur ndërhyrja. 

Në stinën e verës, popullsia e Durrësit rritet ndjeshëm dhe krahas kësaj rritet edhe volumi i mbeturinave urbane. Kryebashkiakja nënvizon se po shikohet orari i tërheqjes së mbeturinave dhe njëkohësisht po merren kontakte me bizneset për të disiplinuar kohën e depozitimit të mbeturinave, për të evituar qëndrimin e tyre për shumë kohë të ekspozuara nën temperaturat përvëluese të këtyre ditëve.

M.B.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Zona e Astirit në kryeqytet nuk do të vuajë më problemin e furnizimit me ujë të pijshëm.

Bashkia e Durrësit ka vijuar me intensitet punën për pastrimin e përditshëm të qytetit. Larja errugëve dhe trotuareve, kryhet në orët e p

Tanimë, kompanitë e sigurimit edhe në Shqipëri do të detyrohen të dëmshpërblejnë të aksidentuarit në rrugë, ajër dhe det, që janë të sigu

Sipas Meteoalb, Shqipëria këtë të diel do të karakterizohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike.

Është dashur ndërhyrja e forcave të policisë për të transportuar drejt spitalit të Durrësit një person në gjendje të dehur.

Ministrja e Arsimit, Besa Shahini, ka dhënë një lajm të mirë për të gjithë studentët jashtë Tiranës, teksa tha në emisionin “Kjo Javë” të

“Ne jemi shumë të fokusuar te rritja e standardeve të sigurisë ushqimore sidomos te produktet me origjinë shtazore”.

Pas përfundimit me sukses të fazës së parë në zonën e Durrësit, Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka nisur aplikimin e proj

Si sot 21 vite më parë, Tirana përjetoi një nga ato situata të ngjashme me trazirat e vitit 1997.