Kamioni i nisur nga Durrësi kapet me heroinë e kokainë në Itali, në pranga shoferi

10/04/2020 - 14:55

Autoritetet italiane në Bari kanë arrestuar një 47-vjeçar i cili ishte nisur nga porti i Durrësit, shofer i një kamioni që transportonte veshje nga Shqipëria në Itali.

Në kamionin tip Volvo që kishte mbërritur një ditë më parë në portin e Barit me linjën e tragetit M/N Marina,  u gjetën rreth 20 kg drogë e tipit heroinë e kokainë.

Ndalimi i tij u bë në afërsi të stadiumit të Barit gjatë një postoblloku rrugor  për parandalimin e përhapjes së COVID-19 e kontrollit të lëvizjes së automjeteve.

47-vjeçari  ka deklaruar se po tranportonte veshje në Piacenza e në Bergamo por nuhatja e qenëve antidrogë zbuloi se në kabinën e shoferit ishte  12 kilogramë kokainë dhe 8.8 kg heroinë.

Nën mekanizmin e ndryshimit të marsheve u gjetën 19 pako drogë baraz me 12.1 kg kokainë e 8.8 kg heroinëe. Kokaina ishte konfeksionuar në 11 pako e heroina në 8 pako.

Shoferi shqiptar është vënë nën pranga me akuzën e trafikut ndërkombëtar të drogës dhe ndodhet në izolim të detyrueshëm për shkak të pandemisë COVID-19.

Hetimet janë duke u zhvilluar për të identifikuar kanalet e furnizimit me drogë dhe rrugët nga shkonin trafikantët në Itali.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sipas MeteoAlb, vendi ynë në pjesën e parë të ditës mbetet me alternime kthjellimesh dhe vranësirash kalimtare, të cilat gjenerojnë reshj

Edhe pse situata e Covid-19 në Shqipëri paraqitet e qëndrueshme, gjatë një interviste ne emisionin “Opinion”, Ministrja e Shëndetësisë Og

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim, ka reaguar pas përfundimit të mbledhjes 4-orëshe të Këshillit Politi

Durrësi e ka humbur vendin e dytë pas kryeqytetit përsa i përket rëndësisë që qyteti bregdetar ka në rritjen ekonomike në shkallë vendi.

Pas nismës nga qeveria në lidhje me përgjimet nga policia pa autorizimin e prokurorit, ka reaguar Komitetit Shqiptar i Helsinkit

"Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit" stacionin e radhës për firmosjen e peticionit e ka pasur në Lushnje.

Mjeku Pëllumb Pipero, i cili i bë shumë popullor gjatë pandemisë nga koronavirusi, me këshillat që jepte për qytetarët është shpallur “Qy

I ftuar mëngjesin e sotëm në emisionin "Ditë e Re" në RTV Ora, drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka treguar vështirësitë me

Prokuroria e Tiranës ka thirur sot në pyetje tre specialistët e Institutit të Ndërtimit, që përpiluan akt-ekspertizën dhe dolën në konklu