Kandidimi i të inkriminuarve nga PS, Çipa: Edhe shteti monist kishte filtra më serioz dhe rigoroz

17/08/2019 - 22:20

Kandidimi i Valdrin Pjetrit për kryetar të bashkisë së Shkodrës e vuri edhe njëherë Kryeministrin dhe Partinë Socialiste në shënjestër të opozitës për lidhje me persona me të shkuar kriminale.

Analisti, Aleksandër Çipa në studion e RTV Ora vlerëson se PS ka injoruar në vijimësi shumë prej filtrave institucionalë që edhe shteti monist dikur i kishte shumë më serioze dhe rigoroze.

"Për më shumë se 3 vjet opozita politike dhe pse ndodhet në një pozitë shumë të rëndë të vetëvetes po godet kundërshtarin politik, kryeministrin dhe PS, në një pikë nevralgjike, "thembrën e Akilit". Historia e inkriminimeve në politikat rekrutuese dhe politikat e përfaqësimeve të administratës, niveleve të larta të përfaqësimit institucional dhe shtetërore kanë qenë të tilla që kanë injoruar shumë prej filtrave institucionalë që edhe shteti monist dikur i kishte shumë më serioze dhe rigoroze sa i përket procedurave shqyrtuese, rishqyrtuese dhe verifikuese. Këto politika nga qeveria e kryeministrit Edi Rama duket se janë injoruar dhe shpërfillur. Kriteri politik dhe ai i mbështetjes si besnikëri politike dhe partiake ka qenë prevalues mbi kriterin profesional, aftësinë dhe zotësinë, kreditet publike që gëzon personi dhe mbi integritetin e besueshmërisë dhe investimit profesional. Këto të fundit kanë qenë jo vetëm të dyshuara, të kritikuara dhe injoruara."

Sa i takon situatës së krijuar me bashkinë e Shkodrës, Çipa nuk parasheh një krizë institucionale.

"Nuk mendoj. Gjithë kostumi politik dhe proceset politike që realizohen është i arnuar. Një kostum i arnuar në të gjitha pjesët. Shtimi i një ëndrrë të tillë si ajo që po ndodh në Shkodër nuk prish punë por degradon dhe më shumë vlerën e një procesi për ta pretenduar të pastër dhe shërbyes. Palët duhet të krijojnë një momentum të ri politik.Çdo marrëveshje që do të rikthente modelin e 2017 do ta zhbënte dhe dobësonte jo vetëm autoritetin e shtetit, por perspektivën institucionale dhe perspektivën e vendit për anëtarësimin në BE."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shtyhet afati që kanë qytetarët për të regjistruar ndryshimin e pronësisë së mjetit pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Transportit Rrugo

Rreziku nga koronavirusi ka anuluar pa afat Komisionin e Venecias. Sesioni plenar do të mbahej në Venecia në 20-21 mars, dhe komisioni do

Moti i keq i dy ditëve të fundit “shërbeu” për të depozituar në shëtitoren “Taulantia” në Durrës grumbuj me leshterikë, të cilët ju mbive

Në orën 18.00 të së premtes përfundon afati për të aplikuar tek platforma online e rindërtimit “Shtëpia ime”.

Zëdhënësi i Presidencës, Tedi Blushi ka reaguar pas thirrjes së ambasadës amerikane që shtetasit amerikanë të kenë kujdes më datë 2 mars,

Gjatë muajit janar 2020, në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar 304 mijë tonë mallra të ndryshme.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri i ka bërë apel qytetarëvet të saj të bëjnë kujdes ditën e hënë kur pritet të mba

Pas lajmit për arrestimin e botuesit dhe analistit Henri Çili, ka reaguar me një qendrim të unifikuar Profesorati i Universitetit Europia

Në Shqipëri botuesi i njohur Henri Çili, pronar i Universitetit Europian të Tiranës, një prej institucioneve arsimore më të mëdha në vend

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka reaguar në “Twitter” pas publikimit të informacioneve nga Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Sh