Kaos me targat, qytetarët nuk gjejnë emrat në sistem

27/12/2012 - 09:31

 

Qytetarët që kanë shkuar të kryejnë kolaudimin e mjetit janë ndodhur para një “surprize”, pasi targa e mjetit të tyre nuk rezulton fare në sistem. Gazeta ka zbuluar me dhjetëra raste kur qytetarët, edhe pse me targa të rregullta në mjet, figurojnë jashtë sistemit online. Të gjendur përpara kësaj situate me pronarë e automjeteve nuk kanë bërë kolaudimin e makinës dhe janë detyruar të ribëjnë edhe njëherë dokumentet e targave.

E gjitha kjo situatë kaotike ka ndodhur për shkak të moshedhjes në sistem të të dhënave për makinat që në bazë të të gjitha rregullave kanë paguar dhe kryer normalisht procedurat e targimit. Një situatë të tillë e pranoi dje edhe drejtori i Transportit Rrugor. Ky kaos i shtohet edhe rreth 26 mijë rasteve të tjera, kur për shkak jo të gabimit në sistem, por të shkrimit gabim të emrit, këta shoferë duhet t’i ribëjnë edhe njëherë dokumentet.

Një problematikë të tillë ku disa targa mjetesh rezultojnë të paregjistruara apo të çregjistruara gabimisht pranohet edhe nga Drejtoria e Shërbimit të Transportit Rrugor.

Drejtori i saj, Arben Pinari, tha për gazetën se ekzistojnë disa raste, por numri i tyre është i kufizuar. Kjo, sipas tij, nuk ka të bëjë me ndonjë problem në database apo sistemin mbi të cilin është ndërtuar regjistri i mjeteve në vend. “Jam në dijeni të një problematike të tillë për mjete që nuk figurojnë, por problemi është në të dy krahët edhe te gabimi njerëzor te punonjësit tanë, por edhe te gabimi i qytetarëve. Ne kemi konstatuar që gjatë periudhës së amnistisë fiskale, për shkak të dyndjes që patëm, janë disa të dhëna që nuk janë hedhur, çka ka sjellë edhe rastet për të cilat ju po flisni, por që janë të kufizuara.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Situata e paqëndrueshme meteorologjike, e cila vazhdon të jetë prezente në Gjirin e Durrësit, ka ndikuar edhe në veprimtarinë e Portit të

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka reaguar pas denoncimeve në rrjetet sociale se produkti “Kek Lupo me arrё kokosi”, kishte prani lëndësh

Një anëtare e komunitetit trasgjinor në Shqipëri, Anxhela H., është përndjekur dhe dhunuar nga disa persona të paidentifikuar.

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash të cilat do të sjellin reshje shiu, por në një intensitet më

Ditën e sotme moti i keq ka përfshirë gjithë vendin, duke shkaktuar probleme në disa akse rrugore, ndërsa ka shkaktuar probleme dhe në sh

Ambasada e SHBA-së në Shqipëri ka deklaruar se Amerika do të vazhdojë të punojë me partnerët shqiptarë për të ndihmuar ngritjen e një sis

Përmbyten sërish lagjet e Durrësit. Reshjet e dendura të shiut kanë krijuar një situatë kaotike tek lagjja nr.18, afër stadiumit.

Në takimin prezantues të Drejtorit të Përgjithshëm Ekzekutiv të APD-së, Pirro Vengu dhe kryetares së Bashkisë Durrës, Valbona Sako, u dak

IKMT ka përfunduar aksionin në zonën e “Astirit” për shembjen e banesave të cilat do të preken nga projekti i Unazës së Madhe.

Në Durrës arrin në 10 mijë numri i të prekurve nga diabeti, duke shënuar një rekord negativ për qytetin bregdetar.