Kapen në Maltë 10.3 milionë euro kokainë, destinacion Durrësi

15/04/2019 - 10:19

Një ngarkesë e konsiderueshme kokaine me vlerë rreth 10.3 milionë euro që kishte si destinacion Durrësin, është kapur në portin e Maltës.

Pas një operacioni shumë orësh që nisi që të dielën dhe përfundoi mëngjesin e kësaj të hëne, departamenti i doganës sekuestroi 91.25 kg kokainë të fshehur brenda tre kontejnerëve në Freeport, raporton “DurrësLajm” duke iu referuar medieve malteze. Droga ishte paketuar në 76 paketa me peshë totale 91.25 kg.

Nëse do të hidhej në treg, sasi e kokainës do të kapte vlerën e rreth 10.3 milionë eurove. 

Kontejneri i parë dhe i tretë kishin mbërritur në Maltë nga Amerika e Jugut dhe do të vazhdonin rrugën drejt Durrësit, në Shqipëri. Ndërsa kontejneri i dytë, gjithashtu nga Amerika e Jugut, do të nisej drejt Selanikut të Greqisë.

“Në kontejnerin e parë kishte 20 pako kokaine, të cilat peshonin 24 kg në vlerë prej 2.7 milionë euro, në të dytin ishin 40 paketime me peshë 48 kg në vlerë 5.4 milionë euro, ndërsa në kontejnerin e tretë, ishin 16 pako që përmbanin 19.25 kg kokainë me vlerë 2.2 milionë euro”, raportojnë mediat.

Vijojnë hetimet ndërkohë për zbulimin e personave të përfshirë në trafik.

Gjatë këtij viti në doganat e Maltës janë sekuestruar 606.45 kg kokainë me një vlerë prej 68.2 milionë euro.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjykata e Durrësit ka lënë në burg 56-vjeçarin me iniciale R.S., i cili akuzohet se ka kryer veprime të turpshme ndaj dy vajzave të mitur

Sot u zhvillua mbledhja e dytë e Komitetit Rajonal për Zhvillimin e Turizmit, nën drejtimin e Prefektit të Qarkut Durrës Roland Nasto, ku

COVID-19 futet në gjykatën e posaçme kundër krimit e korrupsionit duke pezulluar proceset gjyqësore për ditën e sotme, pasi ka prekur një

Ushtria shqiptare ka zhvilluar dje një operacion për pastrimin e ishullit të Sazanit nga municionet luftarake të depozituara atje ndër vi

Ambasada gjermane në Shqipëri paralajmëron qytetarët e saj lidhur me udhëtimet drejt vendit tonë duke paraqitur kornizën e situatës me pa

Nga 90 rastet e reja me koronavirus të identifikuar në të gjithë vendin, 15 janë regjistruar në Durrës.

Vijon të rritet frikshëm numri i të infektuarve me koronavirus në Shqipëri, ku gjatë 24 orëve të fundit është regjistruar një tjetër reko

SPAK-ut i shtohet një prokurore, pasi Kolegji i Posaçëm i Apelimit konfirmoi në detyrë prokuroren Manjola Kajana, duke e çuar në 13 numri

Në akuariumin e portit të Durrësit, u gjet sot i mbytur një person, në gjendje të dekompozuar.