Katër netë në qiell të hapur, 27 shqiptarët e ngecur në Kapshticë strehohen në hotelin karantinë

07/04/2020 - 18:52

Pas më shumë se tre ditësh, autoritetet po përgatisin planin për evakuimin e emigrantëve shqiptarë, të cilët janë bllokuar në tokën neutrale në Kapshticë. Mësohet se shtetasit shqiptarë do të akomodohen në një hotel në qytetin e Korçës.

Në total janë rreth 27 persona, ndërsa deri tani procedura është kryer për 8 shtetas. Personat janë pajisur me mjetet mbrojtëse, ndërsa janë njoftuar edhe mjekët.

Sipas urdhrit të qeverisë personat do t'i nënshtrohen karantinimit për 14 ditë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

850 milionë lekë për projektin “Veliera”, megjithëse ende nuk është përmbyllur projekti i parë, që tani ka hyrë në vitin e 4-ërt të zbati

Mjeku Pëllumb Pipero, i cili i bë shumë popullor gjatë pandemisë nga koronavirusi, me këshillat që jepte për qytetarët është shpallur “Qy

I ftuar mëngjesin e sotëm në emisionin "Ditë e Re" në RTV Ora, drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka treguar vështirësitë me

Prokuroria e Tiranës ka thirur sot në pyetje tre specialistët e Institutit të Ndërtimit, që përpiluan akt-ekspertizën dhe dolën në konklu

Në mbledhjen e nesërme që do zhvillojë Këshilli Bashkiak Durrës, një nga pikat kryesore është shqyrtimi dhe miratimi i projektvendimit: “

Këshilli Bashkiak Durrës do të mbajë mbledhjen e radhës ditën e premte, data 29.05.2020, ora 14:00.

Ministri i Turizmit, Blendi Klosi ka zhvilluar sot një takim me përfaqësues të Shoqatës së Restoranteve Turistike në vend, për të dëgjuar

Vazhdon shembja e objekteve të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit 2019 në Shijak.

Në këtë periudhë të vështirë pandemie, e gjithë vëmendja është te mjekët dhe infermierët.

Maturantët kanë kaluar tashmë gjysmën e fazës së konsultimeve për provimet e Maturës Shtetërore, por të zhvilluara në kushte strikte për