“Kathimerini”: Gomonia me 1.6 tonë drogë lidhje me kushërinjtë e Tahirit

Postuar: 28/11/2017 - 09:37

Mediat greke kanë shkruar sërish sot për sasinë prej 1.6 tonë kanabis, të kapur në Greqi të shtunën më 25 nëntor. Referuar burimeve nga hetuesit, shkruajnë se lënda narkotike e gjetur në gomome kishte lidhje me bandën e Habilajve.

“Kathimerini” shkruan në një artikull se transportimi i ngarkesës nga Shqipëria për në Greqi do kryhej disa ditë më parë, por u shty për shkak të zhvillimeve të Habilajve në Itali pas arrestimit të grupit të kryesuar nga Moisi Habilaj.

Media greke duke iu referuar hetimeve, shkruan se anëtarët e rrjetit kriminal ishin alarmuar nga arrestimet (në tetor nga Guardia di Finanzia) të bandës së trafikut që transportoi 3.5 tonë hashash nga Shqipëria për në Itali. Ndër të akuzuarit është edhe emri i një të afërmi të ish-ministrit të Brendshëm të Shqipërisë dhe një bashkëpunëtori të ngushtë të Kryeministrit Edi Rama, Saimir Tahiri.

Autoritet dyshojnë se grupi i Habilajve qëndron edhe pas dy përpjekjeve të mëhershme për trafikim të drogës drejt Greqisë e më pas me destinacion Turqinë. Ata raportojnë së në prill dhe në shtator u arrestuan 9 persona nga policia greke.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Hollanda do të bllokojë hapjen e negociatave me Shqipërinë për anëtarësimin në BE, ky është lajmi që vjen nga agjencia e lajmeve holan

Kanë investuar miliona lekë, por nuk lejohet të ushtrojnë aktivitetin e tyre, edhe pse janë të licencuar.

Gjendja shëndetësore e dy të moshuarve Asie e Destan Nezirit, që u plagosën një ditë më parë në Durrës nga djali i tyre 25-vjeçar me thik

Prokuroria e Tiranës kërkon nga 1 vit burg për deputetin Tom Doshi, ish-deputetin Mark Frroku dhe Durim Bamin, të cilët akuzohen për “kal

"Njësoj si të kaloje varrin për së gjalli", me këto fjalë e ka përshkruar kreu i Kushtetueses, Bashkim Dedja provën e Vettingut,

Një jaht luksoz, prodhim i vitit 2017, është ankoruar sot në portin e Durrësit, ndërsa në kalata vijon puna për përpunimin e 21 mijë ton

Me qëllim zhvillimin e porteve si Qëndra Inovacioni, Bashkia Durrës në partneritet me shumë shtetë anëtare të BE-së, është në fazën e zba

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka rikonfirmuar në detyrë gjyqtarin e Gjykatës së Apelit Tiranë, Ilir Toska.

Pak ditë më parë me propozim të Kryetarit të Bashkisë Has, Adem Lala Këshilli Bashkiak i Hasit ka vendosur me shumicë votash shpalljen “Q

Pronarët e mjeteve ujore të argëtimit janë ngritur në protestë ditën e sotme në plazhin e Durrësit.