KB Durrës miraton fondin 10 milion lekë për mbulimin e dëmeve nga tërmeti (VIDEO)

23/09/2019 - 18:19

Këshilli Bashkiak i Durrësit miratoi fondin prej 10 milionë lekësh për mbulimin e dëmeve të shkaktuara nga tërmeti i fuqishëm i 21 shtatorit.

Ky fond është pjesë e fondit të kontigjencës të buxhetit 2019 të bashkisë Durrës. Fondi i bashkohet atij prej 20 milionë lekësh të akorduar nga Bashkia Tiranë për Durrësin. Këshilltarët bashkiakë dhuruan pagesën e tyre të muajit shtator, prej 10 mijë lekësh për familjet e prekura nga tërmeti.

Gjatë mbledhjes u kërkua dhe shkarkimi i sekretarit aktual të Këshillit Bashkiak, Armand Tragaj, dhe zëvendësimi i tij me një tjetër, po kjo kërkesë që nuk ishte në rend të ditës, nuk u miratua pasi këshilltarët e vlerësuan si të paarsyetuar. K#rkesa për shkarkim mori 16 vota pro, 22 kundër dhe 2 anëtarë nuk votuan.

Nga 51 anëtarë që ka Këshilli Bashkiak Durrës, në mbledhjen e parë morën pjesë vetëm 40 prej tyre.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shtyhet afati që kanë qytetarët për të regjistruar ndryshimin e pronësisë së mjetit pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Transportit Rrugo

Rreziku nga koronavirusi ka anuluar pa afat Komisionin e Venecias. Sesioni plenar do të mbahej në Venecia në 20-21 mars, dhe komisioni do

Moti i keq i dy ditëve të fundit “shërbeu” për të depozituar në shëtitoren “Taulantia” në Durrës grumbuj me leshterikë, të cilët ju mbive

Në orën 18.00 të së premtes përfundon afati për të aplikuar tek platforma online e rindërtimit “Shtëpia ime”.

Zëdhënësi i Presidencës, Tedi Blushi ka reaguar pas thirrjes së ambasadës amerikane që shtetasit amerikanë të kenë kujdes më datë 2 mars,

Gjatë muajit janar 2020, në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar 304 mijë tonë mallra të ndryshme.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri i ka bërë apel qytetarëvet të saj të bëjnë kujdes ditën e hënë kur pritet të mba

Pas lajmit për arrestimin e botuesit dhe analistit Henri Çili, ka reaguar me një qendrim të unifikuar Profesorati i Universitetit Europia

Në Shqipëri botuesi i njohur Henri Çili, pronar i Universitetit Europian të Tiranës, një prej institucioneve arsimore më të mëdha në vend

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka reaguar në “Twitter” pas publikimit të informacioneve nga Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Sh