“Keni kohë deri në 16:00”, studentët ndalojnë para Kryeministrisë

06/12/2018 - 09:49

Studentët e Universiteteve Publike protestojnë edhe ditën e sotme kundër vendosjes së tarifave për provimet e mbartura.

Të gjithë fakultetet e Universitetit të Tiranës janë bashkuar te Politekniku dhe kanë nisur marshimin në bulevardin "Dëshmorët e Kombit" për të mbërritur në orën 10:00 para godinës së Ministrisë së Arsimit. Përveç Tiranës, sot protestohet edhe në Universitetet e Durrësit, Elbasanit dhe Korçës.

Me thirrjet "Ne nuk jemi bankomat", studentët kërkojnë përgjysmim të tarifave dhe heqjen e tarifave shtesë. Studentët thonë se do ta vijojnë protestën e tyre dhe nuk do të dorëzohen deri sa të plotësohen kërkesat e tyre.

Këshillat Studentore të Universiteteve Publike i janë drejtuar me një kërkesë Ministrisë së Arsimit dhe Sportit, ku paraqesin 4 kushtet e tyre.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rreth 500 balona u lëshuan mbrëmjen e sotme në qiell nga protestuesit e opozitës. 

Më shumë se 60 minuta protestë pa asnjë incident. Krejtësisht ndryshe kjo protestë e gjashtë kombëtare e opozitës.

Protesta e opozitës ka nisur ndryshe këtë herë.

Protestuesit e parë të opozitës kanë nisur të grumbullohen përpara Kryeministrisë.

Shqiptarja Ariana Bariaba do të kandidojë këtë të dielë për një vend në këshillin bashkiak të Athinës.

Ambasada Amerikane bën thirrje për përmbajtje në protestën e sotme të opozitës.