“Keni kohë deri në 16:00”, studentët ndalojnë para Kryeministrisë

06/12/2018 - 09:49

Studentët e Universiteteve Publike protestojnë edhe ditën e sotme kundër vendosjes së tarifave për provimet e mbartura.

Të gjithë fakultetet e Universitetit të Tiranës janë bashkuar te Politekniku dhe kanë nisur marshimin në bulevardin "Dëshmorët e Kombit" për të mbërritur në orën 10:00 para godinës së Ministrisë së Arsimit. Përveç Tiranës, sot protestohet edhe në Universitetet e Durrësit, Elbasanit dhe Korçës.

Me thirrjet "Ne nuk jemi bankomat", studentët kërkojnë përgjysmim të tarifave dhe heqjen e tarifave shtesë. Studentët thonë se do ta vijojnë protestën e tyre dhe nuk do të dorëzohen deri sa të plotësohen kërkesat e tyre.

Këshillat Studentore të Universiteteve Publike i janë drejtuar me një kërkesë Ministrisë së Arsimit dhe Sportit, ku paraqesin 4 kushtet e tyre.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një nga misteret e mëdha mes deputetëve që duhet të prononcohen për djegjen e mandatit është edhe ai i Rudina Hajdasit e cila aktualisht

Këshilli i Ministrave ka miratuar sot vendimin për shtimin e punonjësve të Policisë së Shtetit me 100 efektivë të rinj.

Pavarësisht anulimit të seancës së Kuvendit, protesta nesër do të mbahet.

Ambasadori i Italisë në vendin tonë, Alberto Cutillo, deklaron se liria e shprehjes nuk mund të justifikojë deklaratat që nxisin dhunën.

Ambasadorja e Gjermanisë në Tiranës, Suzane Schutz ka reaguar pas firmosjes nga ana e deputetëve të Ppozitës për lënien e mandateve.

Pas votimit unanim të Këshillit Kombëtar  të PD-së, për djegien e mandateve ka reaguar OSBE.

Paraditen e sotme, një re tymi ngrihej nga grumbujt e mbetjeve inerte dhe urbane që po depozitohen çdo ditë e më shumë pranë shëtitores “

Qindra qytetarë janë grumbulluar në oborrin e selisë së PD-së, duke duartrokitur vendimin e marrë nga Këshilli Kombëtar i PD-së për djegi

Paraditen e sotme, në ambjentet e kampusit universitar të Universitetit "Aleksandër Moisiu" në Durrës, Rektorja e Universitetit Prof.