Këshilli Bashkiak Durrës miraton listën e 4 të përfituesve të grantit të rindërtimit

10/08/2020 - 17:18

Këshilli bashkiak i Durrësit ka zhvilluar me mjete të komunikimit elektronik një mbledhje jashtë rradhe ku janë miratuar disa vendime të rëndësishme që kanë të bëjnë kryesisht me procesin e rindërtimit ndërkohë që është miratuar edhe lista e 4 me subjektet që përfitojnë nga granti për rikonstruksion.

Ja të gjitha vendimet e miratuara:

1-Miratimi i listës së përfituesve nga programi i rindërtimit në njësitë administrative nr. 1, 2, 4, 5, 6, Sukth, Katund i Ri, Ishëm dhe Manëz, bashkia Durrës.

Link: Vendimi 1 - Subjektet perfituese nga granti i rindertimit

2-Miratimi i listës së përfituesve nga programi i rindërtimit në njësitë administrative nr. 1, 2, 4, Katundi i Ri, Sukth, Manëz, Ishëm dhe Rrashbull, bashkia Durrës.

Link: Vendimi 2 - Subjektet perfituese nga granti i rindertimit

3-Miratimi i ndryshimit të vkb nr.55, datë 26.06.2020, vkb nr. 64, datë 07.07.2020 dhe vkb nr.70, datë 20.07.2020, përsa i përket ndryshimit të listave emërore të familjeve përfituese të grantit për rikonstruksionin ose riparimin e banesave të dëmtuar si pasojë e dëmeve shkaktuar nga fatkeqësia natyrore e tërmetit të datës 26 nëntor 2019, për shkak të ndryshimit të kategorisë së dëmit të shkaktuar.

4- Miratimin e prishjes së detyruar të godinës së shkollës së mesme e bashkuar, Ismet Nanushi, Kullë , njësia administrative Sukth, Durrës, rekomanduar nga Instituti i Ndërtimit, Tiranë, si dhe heqjen nga kontabiliteti dhe lista paraprake e pronave kësaj të godine.

5-Miratimi i dhënies së ndihmës financiare, sipas listës së katërt me subjektet përfitues të programit të grantit për rikonstruksionin ose riparimin e banesave të dëmtuara si pasojë e dëmeve shkaktuar nga fatkeqësia natyrore e tërmetit të datës 26 nëntor 2019.

Link: Lista e 4 e perfituesve nga granti per rikonstruksion

6-për një ndryshim në vkb nr.68, datë 15.07.2020 “për vijimin e proçedurave të prishjes së detyruar të 11 pallateve dhe 1 shtese anesore në qytetin e Durrësit, në zbatim të ekspertizave të thelluara të hartuara nga Instituti i Ndërtimit Tiranë, si dhe rindërtimin e objekteve të miratuar për prishje në të njëjtin truall.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020.

Një fëmijë 18-muajshe është dhunuar fizikisht në një prej kopshteve private në lagjen periferike numër 8 , “Çezma e Ferrës” në Durrës të

Kolegji i Posaçëm i Apelimit shkarkon nga detyra ish-drejtuesen e Prokurorisë për Krime të Rënda, Donika Prela. 

Ka vijuar edhe gjatë 24 orëve të fundit aktiviteti sizmik në vendin tonë.

Sipas MeteoAlb, vendi ynë do të jetë me kthjellime të pakta dhe vranësira të shpeshta në zonat jugore.

Floresha Zhidru, ish-bashkëshortja e 71 vjeçarit Lefter Zhidru i cili u ekzekutua pasditen e të enjtes nga RENEA, mund të hetohet nga pro

Një tjetër lëkundje tërmeti është regjistruar pak minuta më parë në vend.

Prefektura e Shkodrës njofton qytetarët se në 5 ditët në vijim do ketë reshje të dendura shiu në në veri dhe veri-lindje të vendit, prand

Në Tiranë mjekët e Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” zhvilluan sot një protestë të heshtur, duke kërkuar përmirësimin e kushte