Këtë vit Ukraina do të hapë ambasadën e saj në Shqipëri

21/01/2020 - 09:21

Ministri i Jashtëm i Ukrainës Vadym Prystaiko, ka raportuar se Ukraina planifikon të hapë Ambasadën e Ukrainës në Shqipëri në vitin 2020.

"Ne besojmë se ky jo vetëm që do të jetë një vit i suksesshëm i bashkëveprimit brenda OSBE-së, por gjithashtu do të jetë kulmi i marrëdhënieve midis Ukrainës dhe Shqipërisë. Këtë vit, për shembull, ne do të hapim ambasadën tonë në Tiranë. Ne kemi punuar për këtë për një kohë të gjatë. Shpresojmë se ky hap do t'i ndihmojë vendet tona të jenë sa më afër njëri-tjetrit", tha ai në një konferencë për shtyp pas bisedimeve me Kryetarin e OSBE-së dhe Kryeministrin e Shqipërisë dhe ministrin për Punë të Jashtme dhe Evropiane, Edi Rama në Kiev.

Deri tani ambasada e Ukrainës në Greqi përmbush funksionet diplomatike në Shqipëri.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Botuesi Henri Çili është marrë në pyetje pasditen e djeshme nga oficerët e policisë gjyqësore në Gjirokastër. Burime nga policia thanë se

Autoriteti Rrugor Shqiptar ka njoftuar se së shpejti do të nisin punimet në Unazën e Re pikërisht aty banorët po protestojnë prej dy vjet

Policia e Durrësit ka dhënë detaje lidhur me përplasjen e një automjeti me makinën e patrullës së përgjithshme, nga e cila mbetën të lënd

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale informoi se mëngjesin e sotëm ka përfunduar testimi i tre rasteve të reja të dyshuara në l

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash, por mundësitë për reshje shiu janë të pakta.

Ndahet nga jeta ne moshën 97-vjeçare, Vito Kapo, ish-numri dy i Partisë Komuniste. Kur kanë kaluar vetëm tre ditë nga vdekja e të vesë së

Shtyhet afati që kanë qytetarët për të regjistruar ndryshimin e pronësisë së mjetit pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Transportit Rrugo

Rreziku nga koronavirusi ka anuluar pa afat Komisionin e Venecias. Sesioni plenar do të mbahej në Venecia në 20-21 mars, dhe komisioni do

Moti i keq i dy ditëve të fundit “shërbeu” për të depozituar në shëtitoren “Taulantia” në Durrës grumbuj me leshterikë, të cilët ju mbive

Në orën 18.00 të së premtes përfundon afati për të aplikuar tek platforma online e rindërtimit “Shtëpia ime”.