Kim thirrje për reformën në drejtësi: S’ka vend për persona të korruptuar mes jush

10/05/2021 - 15:45

Gjatë akitivitetit të mbajtur në Tiranë në kuadër të 108 vjetorit të Ditës së Drejtësië, ambasadorja amerikane Yuri Kim tha se se nuk ka vend për persona të korruptuar në radhët e gjyqtarëve, dhe se të gjithë njerëzit e drejtësisë duhet të marrin vendime të pandikuara nga interesa personale dhe politike.

Gjithashtu bëri thirrje që institucionet e drejtësisë tashmë të thonë fjalën e tyre dhe të bëjnë punën që duhet, që presin qytetarët shqiptarë.

“Reforma ka bërë shumë përpara, ka ende shumë për të bërë që të përmbushen pritjet e publikut dhe që Shqipëria të mbetet e vendosur në shtegun e integrimit në BE.

Ka qenë një rrugë e vështirë e gjatë rrugës kemi pasur biseda të vështira, por shpresoj që sa herë kemi zhvilluar biseda të vështira ta dini që këto kanë ardhur nga një mik.

Ju keni paguar një cmim të lartë dhe dua t’ju falenderoj.

Tani është koha të tregojmë se dhimbja e reformës në drejtësi po jep rezulta, që ju e institucionet tuaja jeni të përkushtuar jo ndaj interesave partiake e individuale, që s’ka vend për aktorë të korruptuar në sistemin e drejtësisë e që drejtësia shqiptare mund të japë drejtësi të paanshme e të drejtë për popullin shqiptar“, tha ambasadorja amerikane.

“Ne duam që ju të keni sukses, Shqipëria ka nevojë që ju të keni sukses, ne e dimë që ju mund të keni sukses, unë besoj që ju mund të keni sukses.

Ndërsa ju dhe institucionet tuaja përmbushni misionin, shpresoj ta dini që SHBA do vazhdojnë t’ju mbështesin përgjatë cdo hapi, do jemi me ju krah për krah deri sa drejtësia në Shqipëri të mund të bëhet një realitet”

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njofton se gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer 2,916 testime për persona të

Covid-19, i cili prej më shumë se një viti na ka ndryshuar totalisht jetën, nuk prek vetëm mushkëritë dhe rrugët e frymëmarrjes te pacien

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi ka reaguar përmes një postimi në rrjete sociale lidhur me protestën e maturantëve për

Maturantët e shkollave të mesme në Durrës po protestojnë sot para Drejtorisë Rajonale Parauniversitare në qytetin bregdetar, pasi testi i

Qendra e Shërbimeve Arsimore ka dalë sot në një deklaratë për mediat lidhur me pretendimet e maturantëve një ditë më parë se provimi i ra

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi organizoi sot një takim për konsultim publik të Draft-Strategjisë Kombëtare të Arsimi

Policia e Lezhës ka ndërmarrë masa për mbarëvajtjen e pelegrinazhit në Kishën e Shna Ndout në Laç më datë 12-13 qershor 2021.

Sipas Meteoalb, vendi këtë të shtunë do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të qëndrueshëm por që

Qeveria greke ka vendosur të pranoj brenda territorit të saj të gjithë personat e vaksinuar, pavarsisht nëse vaksina që kanë injektuar ës

Policia kufitare italiane dhe Guardia di Financa kanë arrestuar në portin e Ankonës 5 emigratë të moshave 20 deri në 40-vjeç me kombësi e