Kioskat pranë shkollave në Durrës/ Të hënën, do jenë pastruar të gjitha! (VIDEO+FOTO)

13/09/2019 - 12:26

Inspektorati i Mbrojtjes së Territorit në bashkëpunim me Policinë Bashkiake të Durrësit kanë nisur aksionin e largimit të kioskave që gjenden pranë shkollave 9-vjeçare dhe gjimnazeve të qytetit.

Bashkia e Durrësit ka vendosur largimin e tyre, pas ankesave të shumta që kanë ardhur nga drejtues të shkollave dhe prindër të nxënësve për kioskat që qëndrojnë prej vitesh në trotuare, pavarësisht se në një pjesë e tyre janë me leje.  

Në total janë 70 kioska që do të largohen, pranë shkollave të qytetit dhe atyre të fshatit. Kryeinspektori i IMTV-së vendore, Ardian Halili, tha se deri më tani kanë hequr 17 kioska dhe do të vazhdojnë pa ndërprerë, në mënyrë që të hënën në mëngjes kur nis dhe mësimi, të jenë pastruar të gjitha.

Ndërsa kreu i Policisë Bashkiake Vasip Çopa, tha se aksioni vjen pas ankesve që ka bërë komuniteti i prindërve si dhe drejtorët e shkollave, ndërkohë që gjatë ditëve në vazhdim policia bashkiake do të vazhdojë me pastrimin e territorit nga parkime të paligjshme dhe çlirimin e hapësirave publike.

Përgjatë këtij aksioni, në total pritet të hiqen 26 kioska pranë shkollave të qytetit dhe 44 pranë atyre të fshatit.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shtyhet afati që kanë qytetarët për të regjistruar ndryshimin e pronësisë së mjetit pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Transportit Rrugo

Rreziku nga koronavirusi ka anuluar pa afat Komisionin e Venecias. Sesioni plenar do të mbahej në Venecia në 20-21 mars, dhe komisioni do

Moti i keq i dy ditëve të fundit “shërbeu” për të depozituar në shëtitoren “Taulantia” në Durrës grumbuj me leshterikë, të cilët ju mbive

Në orën 18.00 të së premtes përfundon afati për të aplikuar tek platforma online e rindërtimit “Shtëpia ime”.

Zëdhënësi i Presidencës, Tedi Blushi ka reaguar pas thirrjes së ambasadës amerikane që shtetasit amerikanë të kenë kujdes më datë 2 mars,

Gjatë muajit janar 2020, në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar 304 mijë tonë mallra të ndryshme.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri i ka bërë apel qytetarëvet të saj të bëjnë kujdes ditën e hënë kur pritet të mba

Pas lajmit për arrestimin e botuesit dhe analistit Henri Çili, ka reaguar me një qendrim të unifikuar Profesorati i Universitetit Europia

Në Shqipëri botuesi i njohur Henri Çili, pronar i Universitetit Europian të Tiranës, një prej institucioneve arsimore më të mëdha në vend

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka reaguar në “Twitter” pas publikimit të informacioneve nga Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Sh