Kodër Vilë, mbillen 170 pisha. Përfundon faza e parë e pyllëzimit (VIDEO)

Postuar: 24/02/2018 - 18:19

   Në zonën e Kodër Vilës në përfundim të fazës së parë të fushatës së pyllëzimeve është organizuar një aksion me pjesëmarrjen e nxënësve të gjimnazit “Gjergj Kastrioti”.

Sipas Prefektit të Qarkut të Durrësit, Roland Nasto, në këtë  sezon janë mbjellë 2672 pemë të llojeve të ndryshme, përshtatur sipas tipologjisë së tokës dhe rajonit.

Me këtë pyllëzim të Kodër Vilës, ku u mbollën 170 pisha, përfundon njëkohësisht faza e parë e gjelbërimit. Aksioni për fazën e dytë do të shtrihet deri në fund të muajit maj.

E konsideruar dikur mushkëria e gjelbërt e qytetit të Durrësit, sot Kodër Vila është masakruar nga ndërtimet shumëkatëshe dhe shtëpitë private të ndërtuara gjatë viteve të demokracisë.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Ditët e fundit moti ka qenë i paqëndrueshëm, ç’ka mund të ketë ndikuar edhe në prishjen e planeve.

   Njëri nga prokurorët që po heton përgjimin e publikuar nga Partia Demokratike ku pretendohet të jetë protagonist, vëllai i Ministrit t

   Përveç pijeve alkoolike dhe ahengut, në lokalet e qytetit bregdetar të Durrësit, mundet të gjesh edhe prostituta.

   Krerët e komuniteteve fetare në Shqipëri përmes një letre të përbashkët drejtuar Kancelares gjermane Angela Merkel dhe Presidentit fra

   Në vijim të protestës ndaj shembjes së Teatrit Kombëtar, sërish janë mbledhur artistë përpara godinës duke dhënë argumenta kundër këti

   Zjarrfikësit e Durrësit duket se do të përballen këtë verë me një situatë shumë të vështirë përsa i përket shuarjes së zjarreve.

   Zyra e Kryeministrit Edi Rama ka reaguar për shpalljen qytetar nderi të Gafur Mazrekurt nga Bashkia e Hasit, ndërsa distancohet nga ky

   Këtë vit, numri i parcelave të mbjella me kanabis të zbuluara nga policia numërohen me gishtat e dorës.

Në 5 muajt e parë të këtij viti në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar 236 anije dhe 376 tragete, nga të cilat janë shkarkuar dhe

Tek sheshi i Sfinksit në Durrës kanë mundësinë të gjithë të apasionuarit të shikojnë ndeshjet e Botërorit që po mbahet në Rusi.