Kodër Vilë, mbillen 170 pisha. Përfundon faza e parë e pyllëzimit (VIDEO)

Postuar: 24/02/2018 - 18:19

   Në zonën e Kodër Vilës në përfundim të fazës së parë të fushatës së pyllëzimeve është organizuar një aksion me pjesëmarrjen e nxënësve të gjimnazit “Gjergj Kastrioti”.

Sipas Prefektit të Qarkut të Durrësit, Roland Nasto, në këtë  sezon janë mbjellë 2672 pemë të llojeve të ndryshme, përshtatur sipas tipologjisë së tokës dhe rajonit.

Me këtë pyllëzim të Kodër Vilës, ku u mbollën 170 pisha, përfundon njëkohësisht faza e parë e gjelbërimit. Aksioni për fazën e dytë do të shtrihet deri në fund të muajit maj.

E konsideruar dikur mushkëria e gjelbërt e qytetit të Durrësit, sot Kodër Vila është masakruar nga ndërtimet shumëkatëshe dhe shtëpitë private të ndërtuara gjatë viteve të demokracisë.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mëngjesin e kësaj të hëne, qyteti i Durrësit është zgjuar me reshje intensive shiu, çka ka shkaktuar përmbytje të rrugëve kryesore e dytë

Këto janë pamjet teksa rrëshqet Kodër Currila në Durrës, një nga zonat turistike më tërheqëse në qytetin bregdetar, e cila rrezikon të hu

Kaosi, paniku dhe trafiku i rënduar e bllokimi i makinave në rrugë janë disa nga detajet që shoqërojnë Durrësin sa herë përmbyten rrugët

Si pasojë e reshjeve të dendura të shiut që ranë në Durrës, Policia ka devijuar qarkullimin rrugor në akset më problematike të qytetit.

Kryebashkiaku i Lezhës, Fran Frrokaj dhe 11 zyrtarët e tjerë të arrestuar për abuzime me pronat kanë dalë sot para gjykatës për rivlerësi

Rikthehet tmerri i përmbytjes së rrugëve në qytetin e Durrësit.

Moti i keq me reshje shiu ka shkaktuar sërish rrëshqitjen e dherave në Currila, e për pasojë bllokimin e rrugës në njërën prej korsive të

I gjithë vendi do të përfshihet sot nga reshjet e shiut, ndërsa Durrësi është zgjuar me intensitet të lartë reshjesh.

Një aksident i rëndë me pasojë vdekjen ka ndodhur mbrëmjen e kësaj të diele në Kukës.