Komisioni i Ekonomisë vizitë në portin e Durrësit, Ekonomi: Po vlerësojmë efektet e pandemisë në veprimtarinë portuale (VIDEO)

10/07/2020 - 19:03

Komisioni për Ekonominë dhe Financat, dhe deputetët e Qarkut të Durrësit, nën drejtimin e kryetares së Komisionit, znj. Milva Ekonomi, zhvilluan një vizitë në Portin e Durrësit për të vlerësuar dhe monitoruar nga afër situatën ekonomike dhe operacionale. 

Kryetarja e Komisionit të Ekonomisë, Milva Ekonomi, tha se vizita të ngjashme do të bëhen edhe në portet e tjera të vendit për të kuptuar efektet e pandemisë në veprimtarinë portuale dhe më pas për të lobuar pranë ministrisë së linjës për politika mbeshtetese. 

Në fokus të kësaj vizite ishte ndikimi i pandemisë në gjashtë mujorin e parë 2020 dhe strategjia zhvillimore e Portit më të madh në vend. Drejtori i Përgjithshëm Ekzekutiv i Autoritetit Portual Durrës, z. Pirro Vengu, pasi i njohu të pranishmit me kapacitetet portuale, ju përgjigj interesit të tyre mbi investimet aktuale në sigurinë dhe infrastrukturën portuale,  realizimin e të ardhurave, efiçensën e shpenzimeve publike, ndikimin e pandemisë dhe përgjegjësinë sociale të Portit ndaj qytetit të Durrësit. 

Në vijim, komisioni zhvilloi një vizitë në Terminalin e Trageteve dhe u njoh me masat e marra në të, në zbatim të protokolleve shëndetësore. Kjo vizitë vjen në kuadër të funksionit të monitorimit parlamentar që ushtron Komisioni për Ekonominë dhe Financat, me mbështetjen e prezencës së OSBE-së në Shqipëri.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një vajzë e mitur 14-vjeçare rezulton e zhdukur prej 3 ditësh në Vlorë.

Pronari i hotelit në Tushemisht, që iu bë atentat me armë zjarri dy herë brenda javës, Jetmir Muçllari, ka folur për mediet.

Policia jep detaje të tjera mbi vetvrasjen e milionerit Eugert Lazaj, i cili u gjet i pajetë nga të afërmit në vilën luksoze në Rrolling

Policia Rrugore edhe këtë fundjavë ka vijuar me kontrollet me radar e drager në të gjitha rrugët e Tiranës për të parandaluar aksidentet

Këshilli Bashkiak Durrës pritet të marrë të hënën, në një mbledhje jashtë radhe të tij, dy vendime të rëndësishme për qytetarët e dëmtuar

Kryebashkiaku i Lezhës, Pjerin Ndreu, ka dhënë lajmin e mirë për dy nënkryetarët e tij, të cilët u infektuan me koronavirus pak javë më p

Ditën e sotme do të mbetemi nën ndikimin e motit të kthjellët në bregdet, por në zonat e ulëta dhe malore do të ketë kthjellime dhe vranë

Bashkia e Durrësit ka publikuar emrat e fituesve të konkurseve për plotësimin e vakancave në 10 vende të lira pune, kryesisht si speciali

Deri ne datën 26 nëntor 2019 kur gjatë tërmetit që u mori jetën 51 qytetarëve dhe u shpallën te pabanueshëm qindra objekte, kjo godinë is

Specialisti civil pranë Forcës Detare në Plepa, Shefqet Kërcelli, përmes një postimi në Facebook, ka hedhur dritë mbi historinë 40-vjeçar