Konferencë planëzuese për reagimin ndaj ndotjes detare

03/09/2019 - 09:37

Të hënën më 2 shtator, në Komandën e Forcës Detare u zhvillua konferenca planëzuese për reagimin ndaj ndotjeve detare.

Në Konferencë morën pjesë kuadro të shtabit dhe flotiljes të Forcës Detare që do organizojnë dhe zhvillojnë këtë stërvitje, gjithashtu dhe përfaqësues e specialistë të institucioneve tona shtetërore, që mbulojnë mjedisin detar, konkretisht, QNOD, Prefektura, Bashkia, Drejtoria e Përgjithshme Detare, Autoriteti Portual Durrës, Policia Kufitare, Agjencia e Zonave të Mbrojtura dhe UNDP ALBANIA, e cila inicion projekte për mjedisin detar.

Stërvitja e koduar “Antindotja-2019” do zhvillohet në dy faza, fillimisht në gjirin e Vlorës dhe pastaj në Portin e Durrësit.

Qëllimi i saj është:- evidentimi i gatishmërisë së kapaciteteve reaguese të FD-së ndaj ndotjes detare si dhe testimi i komandim-kontrollit në nivel taktik.

Zv/Komandanti i Forcës Detare, Kapiten i Rangut të I-rë, Artur Mecollari, theksoi rëndësinë e kësaj stërvitjeje dhe vlerësoi bashkëpunimin e deritanishëm me institucionet shtetërore dhe UNDP ALBANIA për parandalimin dhe eliminimin e ndotjeve detare në hapësirën tonë detare.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ambasada e SHBA iu vjen në ndihmë qytetarëve shqiptarë që duan të aplikojnë për lotarinë amerikane me këshilla herë pas here.

Sipas Meteoalb, Shqipëria do të karakterizohet nga kthjellime dhe vranësira kalimtare.

Fëmijet e Qendrës së Shërbimeve Komunitare me aftësi ndryshe të shoqëruar nga prindërit e tyre vizituan një ditë më parë mjediset e Porti

Në aeroportin e Rinasit janë kthyer vullnetarisht 120 shtetas shqiptarë, azilkërkues në Francë, të cilët me këtë veprim kanë shmangur pen

Peter Zingraf, Ambasadori i Republikës Federale Gjermane në Tiranë, gjatë një interviste për Agjencinë Telegrafike Shqiptare u shpreh se

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj nga Kakavija deklaroi se misioni i FRONTEX në Shqipëri ka vijuar punën.

Moderatorja Ola Bruko është larguar nga drejtimi i emisionit "Shqiptarët për Shqiptarët" në News 24. 

Pas publikimit nga “Le Iene” të rastit të fëmijës shqiptar Alvin Berisha, që prej 5 vitesh gjendet në një kamp të burgosurish, në Siri ka

Për këtë të shtunë, MeteoAlb parashikon se mot kryesisht i kthjellët dhe vranësira të lehta do të mbizotërojnë gjatë pjesës së parë të di

Moshapja e bisedimeve më Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut ka sjellë edhe reagimin e Departamentit Amerikan të Shtetit.