Koronavirusi/ Mbërrijnë dy tragete nga Italia në Durrës, pasagjerët: Në Bari s'kishte kontrolle (VIDEO)

24/02/2020 - 11:02

Katër viktima e dhjetëra të tjerë të prekur në shtetin fqinj në Itali kanë sjellë jo pak alarm te populli në të dy brigjet që lag Adriatiku. Kjo sepse shkëmbimi midis dy vendeve i njerëzve dhe mallrave është mjaft i madh, ndërsa nuk ka asnjë ndërprerje të shkëmbimit tregtar apo të lëvizjes së qytetarëve.

Sot në portin e Durrësit mbërritën dy tragete nga Bari, ndërsa pasagjerët e mbërritur janë si nga Jugu i Italisë ashtu edhe nga Veriu, ku janë vendosur në karantinë 50 mijë persona. Pasagjerët thonë se në Bari nuk ka patur kontrolle, ndërsa me zbarkimin në portin e Durrësit kontrolli nga inspektorët ka qenë jo tek të gjithë pasagjerët.

Pasagjerët thonë se në Itali situata është alarmante në Veri. Në portin e Durrësit kontrollet nga inspektorët e higjienës bëjnë kontrollin e pasagjerëve të dyshuar, ndërsa deri tani nuk është evidentuar asnjë rast i dyshuar me koronavirus. E jo vetëm pasagjerët që hyjnë kryesisht nga Italia, por edhe marinarët vendas e të huaj që hyjnë me anijet tregtare, kalojnë në të njëtët filtra mbrojtës për të verifikuar në çfarë vendesh kanë qëndruar.

Pasagjerët e mbërritur kanë vend origjine vatrat ku është shfaqur infeksioni në Itali. Po ashtu po mbahen nën vëzhgim edhe marinarët e mjeteve detare tregtare të cilët nuk vijnë nga portet kineze.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, duke folur për situatën COVID në vend u shpreh se mosha mesatare e të prekurve nga ky virus

Një foshnje 2-muajshe është infektuar me Covid-19 dhe është i shtruar në spitalin infektiv, pasi ka shfaqur simptoma.

Ndonëse shtetasit e Shqipërisë ende nuk mund të fluturojnë lirisht në vendet e Bashkimit Europian, apo dhe shteteve të tjera, për shkak t

Shpallet konkursi për 14 vende pune në bashkinë e Durrësit, mes posteve të lira edhe dy drejtori të rëndësishme

Të shtëna me armë zjarri u regjistruar pasditen e sotme në Durrës, ndërsa për fat të mirë nuk ka pasur persona të plagosur.

Policia e Durrësit zhvilloi ditën e sotme një aksion të beftë policor kundër lëndëve narkotike ku arrestoi 5 persona.

1,600 punonjës policie janë angazhuar për mbarëvajtjen e rendit dhe sigurisë në zonat turistike dhe ato bregdetare.

Tamponët që tregojnë nëse je pozitiv apo negativ ndaj Covid-19, tanimë do të bëhen edhe në laboratorin e mikrobiologjisë në Qendrën Spita

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar Tiranë (SPAK) në bashkëpunim me policinë gjyqësore të Drejtorisë Vendor

Tre nga katër rastet e reja me Covid-19 të konfirmuara nga Ministria e Shëndetësisë sot në qytetin bregdetar janë punonjës të Inspektoria