Koronavirusi/ Mbërrijnë dy tragete nga Italia në Durrës, pasagjerët: Në Bari s'kishte kontrolle (VIDEO)

24/02/2020 - 11:02

Katër viktima e dhjetëra të tjerë të prekur në shtetin fqinj në Itali kanë sjellë jo pak alarm te populli në të dy brigjet që lag Adriatiku. Kjo sepse shkëmbimi midis dy vendeve i njerëzve dhe mallrave është mjaft i madh, ndërsa nuk ka asnjë ndërprerje të shkëmbimit tregtar apo të lëvizjes së qytetarëve.

Sot në portin e Durrësit mbërritën dy tragete nga Bari, ndërsa pasagjerët e mbërritur janë si nga Jugu i Italisë ashtu edhe nga Veriu, ku janë vendosur në karantinë 50 mijë persona. Pasagjerët thonë se në Bari nuk ka patur kontrolle, ndërsa me zbarkimin në portin e Durrësit kontrolli nga inspektorët ka qenë jo tek të gjithë pasagjerët.

Pasagjerët thonë se në Itali situata është alarmante në Veri. Në portin e Durrësit kontrollet nga inspektorët e higjienës bëjnë kontrollin e pasagjerëve të dyshuar, ndërsa deri tani nuk është evidentuar asnjë rast i dyshuar me koronavirus. E jo vetëm pasagjerët që hyjnë kryesisht nga Italia, por edhe marinarët vendas e të huaj që hyjnë me anijet tregtare, kalojnë në të njëtët filtra mbrojtës për të verifikuar në çfarë vendesh kanë qëndruar.

Pasagjerët e mbërritur kanë vend origjine vatrat ku është shfaqur infeksioni në Itali. Po ashtu po mbahen nën vëzhgim edhe marinarët e mjeteve detare tregtare të cilët nuk vijnë nga portet kineze.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Konfirmohen edhe dy raste të reja me Covid-19 në Durrës. Dy të infektuarit janë burra të moshës 71 dhe 77 vjeç.

Vendimi për të dërguar një ekip shqiptar me 30 mjekë dhe infermierë në Itali është pasqyruar edhe në Euronews.

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, shprehet i emocionuar dhe i prekur nga gjesti i 30 mjekëve dhe infermierëve shqiptarë që u ni

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Itali dhe Konsullatat e Përgjithshme në Milano dhe Bari, bëjnë të ditur se pas njoftimit të Qeveri

“ËSHTË SHUMË E RËNDËSISHME QË TË RESPEKTOHEN MASAT QË JAPIN REZULTAT: distancimi fizik, të qëndruarit në shtëpi, larja e duarve, mbës

Që nga dita e shtunë e kësaj jave, për pensionistët ka nisur karantina e vërtetë.

Policia e Shtetit bëri me dije ndëshkimet e dhëna ndaj shoferëve dhe qytetarëve në shkelje të rregullave të vendosura kundër koronavirusi

Për të dytën javë radhazi, e diela është ditë pushimi total në të gjithë Shqipërinë.

Rastet e dyshuara në Vlorë me koronavirus kanë rezultuar negativë.