Koronavirusi/ Mjeku i njohur në Durrës: Është 2 dhe 3-fishuar çmimi i maskave mbrojtëse

23/02/2020 - 13:56

"Çmimi aktual i maskave në treg është 2 dhe 3-fishuar."

Kështu shkruan në Facebook, mjeku i njohur në Durrës, Ilir Shani ndërsa këshillon qytetaret që t'i përdorin ato kudo shkojnë për tu mbrojtur nga virusi vdekjeprurës i cili ka mbërritur edhe në shtetin fqinj, Itali.

Në postimin e tij, doktori thotë se është mirë që të sëmurët me sëmundje të zemrës apo mushkërive të mos frekuentojnë ambientet publike.

POSTIMI I PLOTË

2 fjale per maskat

Maskat duket se jane mjet per tu mbrojtur

Cmimi aktual i maskave ne treg eshte 2 dhe 3 fishuar. Maskat jane nje perdorimshe.

Mund ti beni dhe vete ne menyre artizanale ne shtepi ose mund ti perdorni maskat disa here mjafton ti expozoni ne ambient per 40 minuta ( mire do ishte diell)

Perdorini maskat ne autobuz. Dyqane.trena.kinema. lokale dhe sidomos kur shkoni ne spitale

Dergoni femijet ne shkolle me maska

Te semuret me semundje te zemres dhe mushkerive mire eshte te mos frekuentojne ambiente publike

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në spitalin infektiv ka ndërruar jetë nga infarkti kardiak një paciente 84-vjeçare nga Tirana, e konfirmuar me COVID-19.

Gati 40 persona vazhdojnë të qëndrojnë mes kufirit shqiptaro-grek në Kapshticë.

Të moshuarit në Durrës janë disiplinuar përsa i përket të dalurit jashtë banesave siç bënin dikur kur nuk rrezikoheshim nga koronavirusi.

Akademia e Shkencave në Shqipëri ka bërë edhe një parashikim në mundshëm lidhur me situatën e COVID-19 në Shqipëri.

Janë bënë kaq shumë ditë që qëndrojmë të izoluar sa me siguri të gjithë e kemi harruar numrin e tyre.

Edmond Prenga është një 39-vjeçar shqiptar që mbërriti në Itali si emigrant, ndërsa tani është pronar i një furre buke në Romë. Ai ka ven

Ambasadorja e SHBA-venë Tiranë, Yuri Kim ka kujtuar përmes një postimi në Facebook 11-vjetorin e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO.

Ministria e Shëndetësisë ka konfirmuar lajmin se mjeku i njohur Roland Xhaxho është shtruar në spitalin Infektiv në Tiranë, pasi ka rezul

Inspektorati Shëndetësor Durrës ka gjobitur sot dy subjekte në qytet pas kontrolleve për zbatimin e masave të qeverisë kundër përhapjes s

Ka shkuar në 18 numri i viktimave të shkaktuar nga COVID-19 në Shqipëri ndërsa 333 persona janë të prekur nga ky virus.